Resort aktywów państwowych rozważa powołanie rzecznika ds. offshore

Ministerstwo Aktywów Państwowych liczy, że ustawa o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej zostanie przyjęta w ciągu pół roku. Dodatkowo rozważaną możliwością jest powołanie pełnomocnika rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej.

„Zastanawiamy się nad tym, czy nie wyodrębnić także odrębnej funkcji [pełnomocnika rządu], jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową, jako specyficzną gałąź” – poinformował Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych.

Jego zdaniem, w tym wypadku szczególnie potrzebny jest harmonogram działań, ale także koordynację działań innych branż współdziałających w budowie morskich farm wiatrowych.

Według konsultowanego obecnie projektu ustawy, pierwsza faza wsparcia to umowy bilateralne.

„Nie sądzę, żebyśmy zdążyli w tym roku, ale to musi się stać dosyć szybko” – powiedział wiceminister.

Jego zdaniem, w tej fazie wsparcia inwestorzy mogliby wziąć na siebie budowę przyłącza, ale w ścisłej konsultacji w Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.

„PSE jest docelowo zainteresowane posiadaniem przyłącza na własność i mogłoby je odkupić. Myślę, że kolejne projekty będą już miały przyłącza finansowane przez PSE” – dodał Gryglas.

Wskazał też, że ustawa powinna być przyjęta „jak najszybciej”.

„Mam nadzieję, że zdążymy w ciągu pół roku, bo to jest optymalny scenariusz z punktu widzenia całego sektora” – podsumował wiceminister Gryglas.

W połowie stycznia br. ministerstwo aktywów państwowych przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, przewidujący dwufazowy model systemu wsparcia, oparty na koncepcji dwustronnego kontraktu różnicowego.

(ISBnews)

PSPA z pomysłem na rozwój elektromobilności w Polsce
Rząd znowelizuje ustawę o elektromobilności
27 stycznia 2020
Potencjał OZE do tegorocznych aukcji to ok. 2,3 GW
27 stycznia 2020