E-ladowarki: TAURON i PKN Orlen awansują w czołówce

Lafarge Polska szykuje się do produkcji ekologicznego cementu
13 października 2020
PGE Baltica wyłoni wykonawcę badania dna morskiego na Bałtyku
13 października 2020

1 762 punktów ładowania baterii samochodów elektrycznych zgłosili na koniec września 2020 r. operatorzy ogólnodostępnych e-ładowarek do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych, prowadzonej przez Urząd Dozoru Technicznego. Mimo, że to tylko o 1 punkt więcej, niż miesiąc wcześniej w branży sporo się dzieje: TAURON Nowe Technologie został wiceliderem, a na trzecie miejsce awansował PKN Orlen.

W zestawieniu przygotowanym dla Cleanerenergy.pl przez Urząd Dozoru Technicznego na koniec września br. znajdowało się 1 762 punktów ładowania, z czego 1 698 dla samochodów elektrycznych (BEV – Battery Electric Vehicle) i hybrydowych typu Plug-in (P-HEV – Plug-in Hybrid Electric Vehicle), a 64 dla pojazdów napędzanych gazem ziemnym CNG i LNG.

Od początku 2020 r. infrastruktura paliw alternatywnych zwiększyła o 396 punkty, czyli o 28,99%, z czego o 394 punkty ładowania samochodów elektrycznych i tylko o 2 punkty napełniania skroplonego gazu ziemnego LNG. W porównaniu z końcem sierpnia br. infrastruktura techniczna na potrzeby e-mobility zwiększyła się łącznie o 1 ogólnodostępny punkt ładowania. Mikroskopijny przyrost nie oznacza wcale, że w branży panuje kompletny zastój, o nie. Dzieje się i to sporo.

We wrześniu 2020 r., według danych UDT posiadanie ogólnodostępnych punktów ładowania baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych zgłosiło już 40 operatorów. 11 z nich rozwijało w ostatnim miesiącu infrastrukturę (dzięki nim przybyło 116 punktów), 27 nie zgłosiło nowych urządzeń, a 4 zmniejszyło stan posiadania (łącznie ubyło im 115 punktów). Stąd miesięczne saldo wyniosło +1 punkt. Ale też spowodowało to przetasowania w czołówce rankingu.

We wrześniu pierwsza pozycja, z 28 nowo zgłoszonymi punktami do EIPA przypadła TAURON Nowe Technologie S.A., obecnie wiceliderowi wśród operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce (w sierpniu firma zgłosiła do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych 8 punktów, zajmując pod tym względem 4. pozycję).

Drugą lokatę pod względem liczby nowych punktów zgłoszonych we wrześniu zajęła RAWICOM Sp. z o.o. Sp. K. z Łabiszyna, która zgłosiła do rejestru UDT 26 punktów, jak miesiąc wcześniej. Rawicom jest wyłącznym dystrybutorem ładowarek DBT CEV (Charging Electric Vehicle), wiodącego europejskiego  producenta stacji ładowania pojazdów elektrycznych, będącego częścią francuskiej DBT Le Groupe. Równolegle buduje własną sieć ogólnodostępnych ładowarek Revnet (zajmuje już czwartą pozycję w zestawieniu UDT).

Trzecie miejsce, z 19 nowo zgłoszonymi do EIPA punktami ładowania zajęły ex aequo PKN Orlen S.A. oraz krakowska firma Elocity Sp. z o.o. Ten niezależny operator ogólnopolskiej sieci wolnostojących stacji ładowania, oferujący także ładowarki dla klientów biznesowych i indywidualnych systematycznie rozbudowuje ją systematycznie w tym roku, pnąc się coraz wyżej w rankingu UDT.

Spadek liczby ogólnodostępnych punktów we wrześniu to głównie „zasługa” dwóch niezależnych operatorów: zajmującej drugie miejsce poznańskiej firmy EV PLUS Sp. z o.o. (ubytek 79 punktów ładowania), przez co straciła pozycję wicelidera oraz lidera polskiego rynku GreenWay Polska (-33 punkty). Spadki mogą być pokłosiem porządków, jakie operatorom w sierpniu zalecił UDT. W EIPA należy rejestrować wyłącznie stacje, które są dostępne na zasadach równoprawnego traktowania dla każdego posiadacza samochodu, więc w ostatnim czasie ze statystyk znikają urządzenia zamontowane na parkingach hoteli, czy biurowców. Ta infrastruktura techniczna oczywiście działa dalej, ale staje się niewidoczna dla ogółu użytkowników, a tym samym ich liczba się zawęża się, co jest przeciw skuteczne z punktu widzenia popularyzacji takich usług. 

Czyszczenia baz nie zmieniło pozycji GreenWay Polska, lidera polskiego rynku. Wrześniowy regres w statystykach, dzięki wcześniejszemu wakacyjnemu przyśpieszeniu – w lipcu i sierpniu operator zgłosił nowych 79 punktów – nie podkopał jego hegemonii. Gdyński operator, który działa również na Słowacji montuje ogólnodostępne ładowarki na stacjach paliw przy uczęszczanych trasach, na parkingach przy centrach handlowych, hotelach, restauracjach, kompleksach biurowych. Według UDT, w całej Polsce dysponował na koniec września 433 ogólnodostępnymi punktami, w 202 stacjach ładowania (w 175 bazach, czyli lokalizacjach), co oznacza, że należało do niego 25% takiej infrastruktury w naszym kraju.

Na drugie miejsce, za sprawą 28 nowych punktów, najwięcej spośród operatorów zgłoszonych we wrześniu br. awansowała wrocławska TAURON Nowe Technologie S.A. (wcześniej TAURON Dystrybucja Serwis S.A.), która ma obecnie 183 punktów ładowania w 82 stacjach, i w 69 lokalizacjach, głównie w województwach: śląskim, małopolskiego, dolnośląskim opolskim. Sieć ładowarek pokrywa się z obszarem koncesyjnym TAURON Dystrybucja S.A., operatora systemu dystrybucyjnego z Grupy TAURON Polska Energia.

Przez zmniejszenie stanu posiadania o 79 punktów (redukcja trwa kolejny miesiąc z rzędu, wcześniej ubyło 53) poza podium, aż na 8 miejsce spadła poznańska EV PLUS Sp. z o.o., niezależny operator sieci ładowarek, i dystrybutor urządzeń fińskiego koncernu Ensto oraz szwedzkiego producenta Garo. W efekcie na trzecie miejsce, także dzięki zgłoszeniu 19 nowych punktów wskoczył PKN ORLEN S.A. Płocki koncern ma obecnie, według UDT, 151 punktów ładowania w 61 urządzeniach, zlokalizowanych na stacjach paliwowych. Tym samym – zapewne na skutek weryfikacji statusu stacji – dwie kontrolowane przez państwo spółki, odpowiednio z branży energetycznej i paliwowej (choć PKN Orlen to koncern multienergetyczny) wyparły niezależnych operatorów z czołówki rankingu.

Początkowo w budowę infrastruktury dla e-aut w Polsce zaangażowały się niemal wszystkie duże firmy energetyczne w Polsce. Potem część zwolniła tempo, ustępując miejsca innym. Na koniec września 2020 r. liderem w tym segmencie jest wrocławski TAURON Nowe Technologie (183 punkty). Wiceliderem zaś PGE Nowa Energia Sp. z o.o., z PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która na koniec września zwiększyła stan posiadania o 1 do 100 punktów ładowania. Na trzecim miejscu z 93 punktami ładowania, o 8 więcej niż w sierpniu znajduje się Energa Obrót S.A., spółka córka gdańskiej Energa S.A. Jej stan posiadania zmienił się po raz pierwszy od pół roku. Czwarte miejsce z przypadło niemieckiej innogy Polska S.A., której działalność skupia się na aglomeracji warszawskiej. Firma, która odmroziła w czerwcu swoje inwestycje w infrastrukturę dla e-mobility, na koniec września zgłosiła 70 punkty ładowania, tyle co miesiąc wcześniej. Piąte miejsce wśród firm energetycznych ma, z 10 punktami ładowania poznańska Enea S.A., i ich liczba, według danych UDT, nie zmieniła się w ciągu poprzedniego miesiąca. W II i III kwartale w infrastrukturę w ostatnich inwestowała właściwie tylko Grupa TAURON. Ostatnio obudziła się Energa Obrót, a wcześniej innogy. Pozostałe koncerny energetyczne, mające naturalną przewagę wynikającą z posiadania infrastruktury elektroenergetycznej nie palą się do dalszego rozwoju sieci ładowarek.

Spośród koncernów paliwowych działających w Polsce najwięcej punktów ładowania samochodów PHEV i BEV, bo 151 w 61 stacjach oferował PKN ORLEN S.A., lider branży paliwowej w Polsce. Od 27 kwietnia do płockiego koncernu należy 80% akcji Energa, przez co jest on pośrednio właścicielem 93 punktów ładowania Energa-Obrót S.A. Razem z własnymi ma ich więc 244, dzięki czemu od kwartału Grupa PKN ORLEN jest wiceliderem polskiego rynku.

Druga pozycja w segmencie koncernów paliwowych, z 4 punktami ładowania na przypadła LOTOS Paliwa. To 2 więcej niż miesiąc wcześniej. Oczywiście Grupa LOTOS, trzeci największy sprzedawca paliw w Polsce, ma ich znacznie więcej. Firma – budując tzw. Niebieski Szlak z Trójmiasta do Warszawy i z powrotem – składający się z 12 stacji ładowania był jednym z prekursorów rozwoju infrastruktury e-mobility w Polsce. Jeszcze na koniec lipca – UDT podliczył go na 50 punktów.

W segmencie gazu ziemnego kolejny miesiąc z rzędu panuje zastój. Liderem jest firma PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., która ma 59 punktów tankowania na 17 stacjach CNG. Jej znacznie mniejszy konkurent – CNGvitall Polska Sp. z o.o.  ma tylko jedną stację z trzema dystrybutorami. Trzecią pozycję w tym segmencie ma BISEK LNG Sp. z o.o. z Kostomłotów, która ma 1 stację skroplonego gazu ziemnego LNG (ang. Liquefied Natural Gas) z 2 punktami tankowania.

Najwięksi operatorzy punktów ładowania e-aut w Polsce*

*według zgłoszonych do EIPA punktów ładowania, stan na 30.09.2020
Źródło: UDT, obliczenia własne

t.brzezinski@cleanerenergy.pl

Cleaner Energy

Polityka prywatności i cookies

Polityka prywatności

1. Wprowadzenie

Niniejszy dokument stanowi politykę prywatności i informację o plikach cookies („Polityka”).

Jesteśmy zobowiązani do ochrony prywatności osób odwiedzających naszą stronę. Równocześnie, szanujemy prawo użytkowników do prywatności i gwarantujemy im prawo wyboru w zakresie udostępniania informacji, które ich dotyczą. Dokładamy starań, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/979 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) („RODO”) oraz ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych („UODO”).

2. Administrator danych osobowych

Niniejsza Polityka dotyczy przetwarzania danych osobowych, których administratorem jest Cleaner Energy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Dąbrowieckiej 6A lok. 6, 03-932 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego za numerem KRS 0000770248, REGON 382497533, NIP 1132992861 („Spółka”).

Spółka, jako administrator danych osobowych, decyduje o celach i sposobach przetwarzania danych osobowych użytkowników.

W sprawach ochrony swoich danych osobowych możesz skontaktować się z nami:

a) pod adresem e-mail: rodo@cleanerenergy.pl

b) pisemnie na adres siedziby Spółki.

 

3. Zakres przetwarzanych danych

Spółka przetwarza dane, które użytkownicy podają lub udostępniają w historii przeglądania stron i aplikacji w ramach korzystania z naszych usług (wraz ze zautomatyzowaną analizą aktywności użytkownika na stronie).

Spółka przetwarza również dane, które użytkownik podaje w celu założenia konta lub korzystania z usługi newslettera, tj. imię, nazwisko, adres e-mail.

4. Cel i podstawa przetwarzania danych

Twoje dane będą przetwarzane do celu:

a) realizacji usługi w oparciu o regulamin korzystania z serwisu, jeśli użytkownik zarejestruje swoje konto lub skorzysta z usługi newslettera (podstawa z art. 6 ust. 1 lit. b RODO),

b) dopasowania treści serwisu do zainteresowań użytkownika, a także wykrywania nadużyć oraz pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług, będącego realizacją naszego prawnie uzasadnionego interesu (podstawa z art. 6 ust. 1 lit. f RODO),

c) ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami będącego realizacją naszego prawnie uzasadnionego w tym interesu (podstawa z art. 6 ust. 1 lit. f RODO).

5. Wymóg podania danych

Podanie danych w celu realizacji usług jest niezbędne do świadczenia tych usług. W razie niepodania tych danych usługa nie będzie mogła być świadczona.

Przetwarzanie danych w pozostałych celach tj. dopasowanie treści serwisu do zainteresowań, pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług w ramach serwisu jest niezbędne w celu zapewnienia wysokiej jakości usług. Niezebranie Twoich danych osobowych w tych celach może uniemożliwić poprawne świadczenie usług.

6. Prawo do sprzeciwu

W każdej chwili przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych opisanych powyżej. Przestaniemy przetwarzać Twoje dane w tych celach, chyba że będziemy w stanie wykazać, że w stosunku do Twoich danych istnieją dla nas ważne prawnie uzasadnione podstawy, które są nadrzędne wobec Twoich interesów, praw i wolności lub Twoje dane będą nam niezbędne do ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń.

W każdej chwili przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych w celu prowadzenia marketingu bezpośredniego. Jeżeli skorzystasz z tego prawa – zaprzestaniemy przetwarzania danych w tym celu.

7. Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe:

a) niezbędne do świadczenia usług, będą przechowywane przez okres, w którym usługi te będą świadczone, oraz po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń,

b) niezbędne do dostosowania treści serwisu do zainteresowań, prowadzenia marketingu usług własnych, pomiarów statystycznych i udoskonalenia usług, będę przechowywane do momentu wyrażenia sprzeciwu lub do czasu zakończenia korzystania przez Ciebie z usług serwisu, w zależności, które z powyższych wydarzeń nastąpi jako pierwsze.

8. Odbiorcy danych

Twoje dane osobowe mogą być udostępnione podmiotom i organom upoważnionym do przetwarzania tych danych na podstawie przepisów prawa.

Twoje dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenie administratorów, m.in. dostawcom usług IT, firmom księgowym, przy czym takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z administratorami i wyłącznie zgodnie z poleceniami administratorów.

9. Prawa podmiotów danych

Zgodnie z RODO, przysługuje Ci:

a) prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii;

b) prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych;

c) prawo do usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych;

d) prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych;

e) prawo do przenoszenia danych;

f) prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

10 .Przekazywanie danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej

Nie przekazujemy Twoich danych poza teren Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pliki cookies

1. Co to są pliki cookies?

Cookies to fragmenty informacji, które są przechowywane na Twoim komputerze, tablecie lub telefonie („Urządzenia końcowe”), w momencie gdy odwiedzasz stronę internetową. Cookies pozwalają zidentyfikować Urządzenie końcowe zawsze kiedy odwiedzasz daną stronę.

Cookies zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, swój czas istnienia, unikalny numer identyfikujący przeglądarkę, z której następuje połączenie

Korzystamy także ze standardowych plików dziennika serwera sieciowego. Dane, które zbieramy są w pełni zanonimizowane. Informacje te są niezbędne, aby ustalić liczbę osób odwiedzających serwis oraz aby dostosować go w sposób przyjazny użytkownikom.

2. Do czego są wykorzystywane pliki cookies?

Pliki cookies i inne dane przechowywane na Twoim urządzeniu są wykorzystywane do:

a) zapewnienia użytkownikom lepszego odbioru online,

b) umożliwienia ustawienia osobistych preferencji,

c) zapewnienia bezpieczeństwa,

d) kontroli i ulepszania naszych usług,

e) zbierania danych statystycznych.

3. Jak długo cookies są przechowywane?

Pliki cookies danej sesji pozostają na komputerze tylko do momentu zamknięcia przeglądarki.

Trwałe pliki cookies są przechowywane na twardym dysku do czasu ich usunięcia lub wygaśnięcia. Służą one m.in. do zapamiętywania preferencji użytkownika podczas korzystania ze strony.

4. Wykaz wykorzystywanych plików cookies

W ramach naszego serwisu korzystany z następujących plików cookies:

a) niezbędne

b) analityczne” /„wydajnościowe

c) funkcjonalne

5. Wyłączenie plików cookies

Większość przeglądarek internetowych jest ustawiona na automatyczne przyjmowanie plików cookies. Powyższe ustawienia można zmienić i zablokować cookies w całości lub w części.

Sposób wyłączenia plików cookies w poszczególnych przeglądarkach znajdziesz na poniższych stronach:

Chrome, Firefox, Safari.

Pamiętaj, że zmiana ustawienia plików cookies i podobnych technologii może wpłynąć na sposób funkcjonowania naszego serwisu.

Niniejsza Polityka może być co pewien czas aktualizowana poprzez zamieszczenie w serwisie jej nowej wersji.

Regulamin serwisu