PGNiG i Orlen Południe mogą założyć biometanową spółkę

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i Orlen Południe otrzymały zgodę od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na utworzenie spółki (PGNiG SPV 7), która zajmie się pozyskiwaniem i budową instalacji biometanowych.

W spółce tej Orlen Południe będzie mieć 51 proc. udziałów, a PGNiG 49 proc.

„Powstanie wspólnego podmiotu odpowiedzialnego za stworzenie bazy produkcyjnej biometanu to kolejny, ważny krok w stronę dywersyfikacji źródeł energii odnawialnej w Polsce. Dzięki kompetencjom i doświadczeniu Grupy Kapitałowej PGNiG, nowa spółka ma szansę wnieść istotny wkład w rozwój segmentu gazów odnawialnych, które będą stopniowo „zazieleniać” paliwo oferowane naszym odbiorcom. To część odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi krajowy rynek gazu, w związku z koniecznością dalszej redukcji poziomu emisyjności krajowej gospodarki” – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Czytaj więcej: Orlen i PGNiG będą produkować wspólnie biometan

PGNiG jest zainteresowane m.in. dodawaniem biometanu do gazu ziemnego i przesyłaniem mieszanki sieciami dystrybucyjnymi. W tym celu spółka opracowała standard jakości biometanu, który może być wprowadzany do sieci, a także warunki przyłączenia biometanowni i wzór umowy dystrybucyjnej.

Czytaj także: Odpady mogą zastąpić 60 proc. importowanego gazu ziemnego

„Dbamy, aby wszystkie inwestycje prowadzone były z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i w ten sposób konsekwentnie zwiększamy wartość rynkową Grupy Orlen. Realizacja programu biogazowego to ważny element strategii Orlen 2030, który wzmacnia nasze kompetencje w obszarze energetyki odnawialnej, a także przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dlatego w pełni wykorzystujemy naszą wiedzę i doświadczenie, aby przyspieszyć budowę sieci nowoczesnych biometanowni” – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen Południe kupił już trzy instalacje, w tym ostatnio w gminie Jeżewo w województwie kujawsko-pomorskim. Zakupiona instalacja, o mocy 1,8 MWe, została oddana do użytku w 2014 roku i obecnie produkuje energię elektryczną z przeznaczeniem na lokalny rynek. Spółka planuje do 2024 roku rozbudowę zakładu o dodatkowe zbiorniki fermentacyjne, co pozwoli zwiększyć moc instalacji do 3,2 MWe. Z kolei doposażenie jej w urządzenia i instalacje do przekształcenia biogazu w biometan oraz podłączenie do sieci umożliwi produkcję ok. 8 mln m,sześc. biometanu rocznie.

Czytaj także: Podpisano porozumienie o współpracy przy rozwoju biogazu i biometanu

Razem z biogazownią spółka przejęła zakład utylizacji odpadów, którego zdolności przerobu wynoszą 150 tys. ton odpadów rocznie, w tym ok. 15,5 tys. ton odpadów poubojowych. Posiadanie własnego zakładu utylizacji odpadów wyróżnia obiekt w gminie Jeżewo na polskim rynku biogazowniczym.

Czytaj także: Rozwój biopaliw może przyspieszyć zieloną transformację energetyki

W grudniu ubiegłego roku Orlen Południe nabył działającą biogazownię w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka. W styczniu zakupił dwie działki w gminie Ryn, w których rozpoczął już prace związane z budową własnej instalacji. Czytaj więcej: Orlen Południe zainwestował w kolejną biogazownię. Z kolei w marcu sfinalizował zakup biogazowni rolniczej w miejscowości Wojny-Wawrzyńce, w gminie Szepietowo. Spółka planuje rozbudowę tych instalacji i przekształcenie ich w biometanownie wytwarzające biometan, który byłby wtłaczany do sieci dystrybucyjnej i potencjalnie wykorzystany do produkcji zielonego wodoru.

rb

Elektrownia Ostrołęka rozwiązała umowę mocową z aukcji na rok 2023
31 stycznia 2022
Hymon namawia do montowania fotowoltaiki przed 1 kwietnia
31 stycznia 2022