Prawie 1 GW energii ze źródeł prosumentów

Moc zainstalowana przez prosumentów w Polsce zbliża się do 1 000 MW – mówi Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

„Obecnie liczba prosumentów przekroczyła 160 tys., zaś moc zainstalowana tych źródeł zbliża się do 1000 MW. Współpraca pomp ciepła z fotowoltaiką jest w Polsce coraz powszechniejsza, w dużej mierze dzięki prosumenckiemu systemowi rozliczeń. Może stać się ona głównym orężem w walce z niską emisją” – powiedział pełnomocnik rządu ds. OZE.

W jego opinii szczególną uwagę należy zwrócić na synergię pomiędzy poprawą efektywności energetycznej w budynkach, a wzrostem wykorzystania ciepła z OZE w ciepłownictwie, a w szczególności w ogrzewnictwie.

„Do kluczowych działań, które już zostały wprowadzone i których celem jest poprawa jakości powietrza są program „Mój Prąd” – proste rozwiązanie, które dzięki sprawnej realizacji osiągnęło wielki sukces oraz program „Czyste Powietrze”. Właśnie jesteśmy w przededniu ogłoszenia nowej edycji tego programu w uproszczonej, bardziej przyjaznej dla beneficjentów wersji” – poinformował.

Jak dodał, termomodernizacja wraz z zastosowaniem pomp ciepła i fotowoltaiki jest szansą na wzrost komfortu energetycznego.

„To właśnie w układzie pompa ciepła – instalacja fotowoltaiczna, przy jednoczesnym zastosowaniu głębokiej termomodernizacji budynków istniejących oraz zeroenergetycznym nowym budownictwie, należy upatrywać szansy na wyższy poziom życia Polaków w zakresie komfortu energetycznego budynków, a nawet osiągnięcia samowystarczalności energetycznej obywateli, co  przyczyni się także do wysokiej jakość powietrza” – dodał wiceszef resortu klimatu.

Czytaj także: W zeszłym roku do sieci podłączono ponad 100 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych

W KGHM wzrosną wynagrodzenia
26 lutego 2020
Resort aktywów państwowych ustanowił pełnomocnika do spraw offshore
26 lutego 2020