Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” i PGE Energia Odnawialna, lider produkcji energii z OZE w Polsce podpisały dzisiaj list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 5 MW. Będzie to jedna z największych instalacji PV w Polsce, pierwsza działająca w formule PPA.
Elektrownia fotowoltaiczna powstanie na 10 hektarach gruntów poeksploatacyjnych Kopalni Siarki Osiek należącej do Grupy Azoty Siarkopol, zlokalizowanej na terenie gminy Osiek, w powiecie staszowskim, w woj. świętokrzyskim.
„Budowa instalacji fotowoltaicznej, a przede wszystkim zawarte porozumienie stanowią nową jakość współpracy spółek z udziałem kapitału Skarbu Państwa. Mamy bowiem do czynienia ze skutecznym połączeniem rekultywacji terenów pogórniczych z budową instalacji zwiększającej proekologiczny potencjał energetyczny kraju” – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty, jednego z największych koncernów chemicznych w Europie, w skład którego wchodzą GA KiZCh Siarki „Siarkopol”.
Będzie to pierwsza wielkoskalowa farma PV, jaką w zbuduje PGE Energia Odnawialna, jedna z największych takich instalacji w Polsce. Lider OZE w Polsce ma obecnie instalację o mocy 0,6 MW na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Elektrownia, która ruszyła w październiku 2015 r., kosztowała 2,6 mln zł. Nowa farma w Osieku będzie więc 8-krotnie większa. Spółki nie podały wartości inwestycji, ale można je szacować na ok. 20 mln zł. Koszty budowy pokryć ma PGE Energia Odnawialna. Czytaj także: PGE rewiduje plany, chce zwiększyć moc z fotowoltaiki
W najbardziej prawdopodobnym wariancie elektrownia PV będzie produkowała prąd wyłącznie na własne potrzeby Siarkopolu, pokrywając ok. 25 proc. rocznego zapotrzebowania.Według wstępnych planów, farma składająca się z ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych ma rozpocząć działalność w połowie 2022 r.
„Będzie to pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiczna zbudowana na potrzeby jednego odbiorcy przemysłowego. Dzięki umowie corporate PPA, czyli Power Purchase Agreements, umożliwiającej dokonywanie zakupów energii bezpośrednio od Grupy PGE, Siarkopol uzyska dostęp do czystej i ekologicznej energii na bardzo korzystnych warunkach” – podkreśla Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, największej firmy energetycznej w Polsce, i właściciela PGE Energia Odnawialna.
Grupa Azoty Siarkopol w Grzybowie jest największym producentem siarki rodzimej na świecie. Firma od kilkudziesięciu lat rozwija technologie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Przy wydobyciu stosuje metodę podziemnego wytopu siarki w obiegu zamkniętym, wykorzystując wodę techniczną z pochodzącą z kogeneracji, we współpracy z pobliską Enea Elektrownia Połaniec S.A. Teraz Zarząd Grupy Azoty Siarkopol zdecydował się na kolejny krok, nawiązując współpracę z PGE Energia Odnawialna, czego konsekwencją będzie dalsze zmniejszanie wpływu działalności firmy na środowisko naturalne poprzez obniżenie emisji CO2.
„Jesteśmy firmą, w której szczególną uwagę przywiązuje się do kwestii związanych z ochroną środowiska. Współpraca z PGE Energia Odnawialna, liderem OZE w Polsce pomoże nam zmniejszyć znacząco tzw. ślad węglowy, czyli całkowitą emisję gazów cieplarnianych wynikającą z naszej działalności. Ponadto projekt ten pozwoli nam nie tylko optymalizować koszty działalności, dzięki niższym przewidywalnym kosztom energii, ale będzie też istotny dla regionu z uwagi na dodatkowe wpływy podatkowe gminy” – mówi Trajan Szuladziński, prezes zarządu Grupy Azoty Siarkopol.
PGE Energia Odnawialna nie wyklucza, że w kolejnych latach – biorąc pod uwagę zasób 300 ha gruntów pokopalnianych należących do Siarkopolu – partnerzy powołają spółkę i dobudują kolejne elektrownie PV o łącznej mocy 50 MW, z opcją wykorzystania możliwości oferowanych przez aukcyjny system wsparcia.
W ramach współpracy Grupa Kapitałowa PGE rozważa również wyposażenie elektrowni PV w Osieku w magazyn energii. Mógłby on być wykorzystywany, jako bufor dopasowujący produkcję instalacji do zapotrzebowania Grupy Azoty Siarkopol lub jako zapasowe źródło zasilania.
„Podpisując list intencyjny w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej na terenie gminy Osiek, jesteśmy świadkami wydarzenia bez precedensu na polskim rynku energetyki odnawialnej. Dzięki współpracy największych w Polsce grup: energetycznej oraz chemicznej powstanie pierwsza w Polsce elektrownia PV, która będzie sprzedawać energię elektryczną bez wsparcia w postaci aukcji czy zielonych certyfikatów. Dzięki takim inwestycjom nie tylko zwiększamy udział OZE w naszym kraju, dostosowując się do wytycznych polityki klimatycznej UE, ale i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki” – mówi Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa zarządu PGE Energii Odnawialnej.
TB