Koncern ArcelorMittal Poland w ciągu 10 lat zredukował emisję CO2 o prawie 37 proc. – wynika z raportu opublikowanego przez spółkę.
„Jesteśmy świadomi znaczenia zmian klimatu dla społeczeństwa i odpowiedzialności ArcelorMittal jako emitenta CO2 w zakresie ograniczania naszego śladu węglowego. Rozumiemy zainteresowanie naszych interesariuszy działaniami, jakie zamierzamy podjąć, żeby ten cel osiągnąć” – wyjaśnia Lakshmi Mittal, dyrektor generalny i prezes ArcelorMittal we wstępie do raportu.
Obecnie celem spółki jest zmniejszenie intensywności emisji dwutlenku węgla o 8 proc. do 2020 roku.
„Świat będzie się rozwijał, a popyt na stal wzrośnie – wg prognoz z 1,7 mld ton w 2018 r. do 2,6 mld ton w 2050 r. – Oznacza to, że musimy znacznie zmniejszyć nasz ślad węglowy, a to wymaga znalezienia nowych sposobów wytwarzania stali w mniej emisyjnym procesie. Do 2050 r. mamy zamiar znacznie ograniczyć nasze oddziaływanie na środowisko, a w Europie osiągnąć neutralność w zakresie emisji dwutlenku węgla” – dodaje Mittal.
Jak podkreśla koncern w raporcie nowatorskim projektem była budowa turbin TRT w elektrociepłowni w dąbrowskiej hucie.
„To pierwsza taka instalacja w Polsce. Turbiny o łącznej mocy 25 MW w procesie rozprężania gazu wielkopiecowego produkują taką samą ilość energii, jaką można byłoby wytworzyć, spalając aż 45 tys. ton węgla kamiennego rocznie. Nie emitują przy tym do atmosfery gazów ani pyłów” – czytamy w opracowaniu.
W niektórych europejskich zakładach ArcelorMittal prowadzi projekty z wykorzystaniem technologii związanych z przetwarzaniem dwutlenku węgla oraz z zastosowaniem czystej energii.
„W 2018 r. w belgijskiej Gandawie firma rozpoczęła pilotażowy projekt wart 40 mln euro. Zakłada on przerobienie 120 tys. ton odpadów drzewnych na biowęgiel, który ma zastąpić paliwa kopalne w procesie produkcji. Od 2017 r. firma prowadzi również pilotażowy projekt w Dunkierce, we Francji, który zakłada zagospodarowanie gazów odpadowych do produkcji stali. Obydwie technologie pomogą ograniczyć ilość węgla i koksu, potrzebnych w wielkim piecu, i tym samym zmniejszyć emisję CO2. We współpracy z firmą Lanzatech ArcelorMittal buduje pierwszy zakład na skalę przemysłową, w którym będzie można przechwytywać hutnicze gazy odpadowe i zamieniać je w bioetanol.
ArcelorMittal bada także możliwości produkcji stali przy zastosowaniu wodoru i elektrolizy. Obydwie metody pozwolą na znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przy wykorzystaniu czystej energii. W marcu 2019 r. w Hamburgu, w Niemczech, firma rozpoczęła pilotażowy projekt o wartości 65 mln euro, który zakłada przetestowanie wykorzystania wodoru na skalę przemysłową.” – czytamy w raporcie
Od początku 2017 r. ArcelorMittal apeluje o wprowadzenie wyrównawczej opłaty węglowej. Dlatego firma bardzo się cieszy z ostatnich propozycji Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.
„Europejscy producenci stali są świadomi potrzeby ograniczenia emisji – testują nowe technologie i blisko współpracują ze swoimi klientami, aby wesprzeć ich w działaniach mających na celu obniżenie śladu węglowego w ich wyrobach. Jednak emisje to problem globalny, więc wymagania powinny być takie same dla wszystkich producentów stali. Dlatego jeśli Komisja Europejska sprawi, że węglowa opłata wyrównawcza wejdzie w życie, na pewno da wszystkim jasny sygnał i pokaże, co można osiągnąć w zakresie ograniczania emisji. Propozycja Ursuli von der Leyen mogłaby bardzo pomóc w stworzeniu systemu, który wspiera i umożliwia trwałą dekarbonizację – wdrożenie podatku od śladu węglowego stworzyłoby warunki sprzyjające innowacjom i sprawiedliwej konkurencji” – mówiGeert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal Europe – wyroby płaskie.
Według danych podanych w raporcie ArcelorMittal w samym 2018 r. wydała 247 mln dolarów na zwiększenie efektywności energetycznej a w ciągu ostatnich trzech lat kwota ta wyniosła 728 mln dolarów.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 10 000 osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ponad 14 000. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich, specjalnych oraz półwyrobów stalowych na potrzeby m.in. budownictwa, przemysłu AGD i transportowego.