Jak rozliczać energię wyprodukowaną w mikroinstalacji fotowoltaicznej?

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy posiadający instalację fotowoltaiczną, zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, podlegają rozliczeniu prosumenckiemu. Jak on wygląda w praktyce?

Rozliczanie prosumenckie to inaczej system opustów, który w oparciu o umowę kompleksową z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD), polega na bezgotówkowym rozliczaniu zużytej przez odbiorcę energii z wyprodukowaną przez niego w mikroinstalacji. Na podstawie takiej umowy nadwyżka energii wyprodukowanej przez instalację trafia do sieci energetycznej, skąd prosument może ją w razie potrzeby odebrać.

W ciągu dnia, kiedy wydajność instalacji solarnej jest największa, energii jest zbyt dużo, aby wykorzystać ją od razu (tzw. autokonsumpcja wynosi najczęściej około 20%) – dlatego jej nadmiar trafia do sieci elektroenergetycznej. W nocy instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza prądu, więc prosument może odebrać nadwyżkę energii, która została zmagazynowana w sieci. W przypadku instalacji o mocy do 10 kWp, z sieci można bezpłatnie odebrać 80% oddanej energii. Dotyczy to głównie gospodarstw domowych. Natomiast dla właściciele instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp limit ten jest mniejszy, i wynosi 70%.

Rozliczanie z energii z dostawcą/OSD zazwyczaj odbywa się w dwumiesięcznych okresach, ale wybrać można również okres sześcio- lub dwunastomiesięczny. Umowa z dostawcą określa również taryfę, która zależy od licznika (może być jedno- lub dwufazowy). Operator systemu magazynuje nadwyżkę energii wyprodukowaną przez prosumenta przez 365 dni od dnia odczytu, czyli od daty wprowadzenia energii elektrycznej do sieci.

System opustów działa w pełni automatycznie, dzięki czemu rozliczanie z nadwyżki energii nie nastręcza żadnych problemów. W tej formule nie ma potrzeby inwestowania w magazyny energii, które mocno podnoszą koszt instalacji i wydłużają okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Magazynem energii staje się sieć energetyczna, a dostęp do energii mamy przez cały rok. Dlatego zimą, kiedy gospodarstwa domowe mają z reguły większe zapotrzebowanie energetyczne, właściciel instalacji wykorzystuje energię nadprodukowaną w słoneczne i dłuższe dni, np. wiosną i latem, co sprawia, że instalacja fotowoltaiczna jest opłacalną inwestycją.

Więcej informacji na temat fotowoltaiki w bezpłatnym poradniku „Fotowoltaika dla domu”: www.tauron.pl/ebook

Od czego zależy całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej?
4 lipca 2020
Papież z uznaniem o inicjatywach wykorzystujących OZE
6 lipca 2020