Hossa na rynku fotowoltaiki będzie trwała nawet po zakończeniu „Mojego Prądu”

Pomimo przewidywań, które zakładają zakończenie w tym roku programu „Mój Prąd”, rozwój rynku fotowoltaiki nie powinien się zatrzymać – ocenia ML System. Jak wskazano w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, do podtrzymania obecnie obserwowanego, korzystnego trendu w branży konieczne będą jednak dodatkowe działania rządu.

Przy zachowaniu aktualnego tempa składania wniosków do NFOŚiGW o dofinansowanie z programu „Mój prąd” jest bardzo prawdopodobne, że zakładany budżet 1 mld zł zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku. Widzimy jednak ogromny potencjał do dalszego, dynamicznego wzrostu rynku prosumenckiego w Polsce. Zakładamy, że zapoczątkowana przez rządowy program „Mój prąd” hossa na rynku klasycznej fotowoltaiki będzie kontynuowana, biorąc pod uwagę rosnące ceny energii z jednej strony, a wyraźny spadek kosztów technologii i relatywnie szybki zwrot poniesionych nakładów na PV z drugiej” – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Zgodnie z prognozą przedstawioną w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej, „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, już w 2025 r. całkowita moc zainstalowana w fotowoltaice może wynieść 7,8 GW, osiągając poziom zakładany w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) na 2030 r. W tym samym raporcie zwrócono uwagę, że do utrzymania obserwowanego trendu, konieczne będą dodatkowe działania rządu, m.in. ukierunkowane na przyspieszenie wdrożenia dyrektyw i przygotowanie do szybkiej absorpcji nowych środków UE w obszarze fotowoltaiki. Pierwszym okresem próby mogą być lata 2023-2024, gdy aktualnie funkcjonujące systemy wsparcia – np. „Mój prąd”, ulga termomodernizacyjna, program „Czyste powietrze” – nie będą już działać lub ich budżety będą bliskie realizacji.

Jak informowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) moc zainstalowana w krajowych źródłach PV wyniosła na 1 sierpnia 2020 r. 2 261,3 MW. Czytaj więcej: Coraz więcej mocy z fotowoltaiki

ML System jest producentem systemów fotowoltaicznych i poza klasycznymi modułami polikrystalicznymi i monokrystalicznymi oferuje także fotowoltaiczne zadaszenia tarasowe (pergole), carporty, zestawy dla instalatorów czy rozdzielnice. Dzięki otrzymanemu w maju bieżącego roku europejskiemu patentowi, spółka w niedalekiej przyszłości włączy do portfolio falownik własnej produkcji.

Spadek cen ropy naftowej wpłynął na wyniki Lotosu
12 sierpnia 2020
We Wrocławiu zakończono remont instalacji odsiarczania spalin
12 sierpnia 2020