Jest projekt specustawy, która ma przyspieszyć inwestycje w KSE

Projekt specustawy (projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych), przygotowany przez Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – Piotra Naimskiego, ma skrócić czas przygotowania rozbudowy sieci przesyłowej oraz modernizacja istniejącej infrastruktury do kilkunastu miesięcy – wynika z OSR do projektu.

W ocenie Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, powodem przyjęcia specustawy jest „niezbędna jest pilna rozbudowa sieci przesyłowej oraz modernizacja istniejącej infrastruktury”. Skutkiem wprowadzonych zmian będzie uprawnienie i uproszczenie procesu inwestycyjnego i „co za tym idzie” szybszy rozwój KSE.

Jak wynika z OSR, teraz czas potrzebny na przygotowanie i realizację strategicznych inwestycji (w tym pozyskanie wszystkich niezbędnych aktów administracyjnych na etapie prac przygotowawczych) wynosi średnio 56 miesięcy). Rozwiązania zaproponowane w specustawie przesyłowej mają skrócić czas przygotowania inwestycji do ok. 19 miesięcy.

Źródło: OSR do projektu specustawy

„Wprowadzenie zmian zaproponowanych w projekcie ustawy doprowadzić ma do dalszego skrócenia okresu niezbędnego do pozyskania koniecznych aktów administracyjnych nawet o 13 miesięcy” – czytamy w OSR.

Ponadto, jak wynika z projektu czas, po jakim inwestor uzyska prawo do dysponowania nieruchomością „na terenie objętym decyzją o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, na cele budowlane” wynosić będzie 4 miesiące.

„W projekcie ustawy przewidziano również zmianę ustawy (…) o Krajowym Zasobie Nieruchomości (…) wprowadzającą rozwiązanie polegające na zwolnieniu operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego – spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (…), operatora systemu przesyłowego gazowego – spółki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. (…) oraz spółki PERN S.A. (…) z obowiązku sporządzania i przesyłania Prezesowi Krajowego Zasobu Nieruchomości wykazu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Wprowadzona zmiana przyczyni się do zmniejszenia liczby prowadzonych postępowań oraz zmniejszenia liczby dokumentów, a także uprości działanie Spółek i pozwoli im na sprawniejsze przygotowanie i realizację inwestycji infrastrukturalnych” – czytamy w OSR do projektu.

W OSR czytamy, że wybudowanych zostanie 13 stacji elektroenergetycznych, a wielkość powierzchni gruntów, przeznaczonych do wywłaszczenia wynosi ok. 125,03 ha. Przyjęcie ustawy przewidziano na III kw. tego roku.

rb

Zbiornik PERN w Małaszewiczach ma dach
8 września 2020
Liczba stacji PKN Orlen w ciągu 2 lat przekroczy 2 000
8 września 2020