Rząd przyjął politykę energetyczną do 2040 r. W podstawie atom i morska energetyka wiatrowa

Rada ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, jak czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu. Wśród najważniejszych punktów jest osiągnięcie co najmniej 23-proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2030 r. oraz uruchomienie w 2033 r. pierwszego bloku elektrowni jądrowej.

„Opiera się na trzech filarach. Są to: sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny oraz dobra jakość powietrza. Niskoemisyjna transformacja energetyczna będzie sprzyjała zmianom modernizacyjnym całej polskiej gospodarki, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne, dbając o sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych” – czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Najważniejsze elementy polityki energetycznej Polski do 2040 r.:

  • w 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23%;
  • w przypadku energetyki wiatrowej na morzu – moc zainstalowana osiągnie: ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r.;
  • w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków;
  • do 2030 r. nastąpi redukcja emisji gazów cieplarnianych (GHG) o ok. 30% w stosunku do 1990 r.;
  • do 2040 r. potrzeby cieplne wszystkich gospodarstw domowych pokrywane będą przez ciepło systemowe oraz przez zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne;
  • redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację;
  • rozbudowie ulegnie infrastruktura gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw ciekłych, a także zapewniona zostanie dywersyfikacja kierunków dostaw.

„Dokument stanowi wkład w realizację Porozumienia paryskiego zawartego w  2015 r. podczas 21. konferencji stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP21), z uwzględnieniem przeprowadzenia transformacji w sposób sprawiedliwy i solidarny. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. uwzględnia także wyzwania związane z dostosowaniem gospodarki do m.in. unijnych uwarunkowań dotyczących celów klimatyczno-energetycznych na 2030 r., Europejskiego Zielonego Ładu czy planu odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.” – czytamy w komunikacie.

Jak wynika z szacunków, transformacja energetyczna może stworzyć ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii, energetyką jądrową, elektromobilnością, infrastrukturą sieciową, cyfryzacją czy termomodernizacją budynków.

rb

Marża downstream PKN Orlen wyniosła w styczniu 5,9 USD/b
2 lutego 2021
W styczniu wzrosła cena energii na TGE
3 lutego 2021