Teraz resort klimatu i środowiska zajmie się zasadą 10H

Projekt nowelizacji ustawy, którego celem ma być zliberalizowanie tzw. zasady 10H, trafił z resortu rozwoju i technologii do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak poinformował resort będzie się nim  zajmował Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE.

„Po zmianie gospodarza projektu trwają prace i analizy zmierzające do szybkiego przekazania projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów” – zapewnia resort w komunikacie.

Zliberalizowanie przepisów tzw. zasady 10H jest istotne dla rozwoju technologii wiatrowej na lądzie. Branża od dłuższego czasu apeluje o wprowadzenie zmian w przepisach regulujących wspomnianą zasadę. Czytaj więcej: Branża OZE i samorządy za zniesieniem zasady 10H

Obowiązująca od 2016 r. ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, pozwala postawienie elektrowni wiatrowej o mocy większej niż 40 kW w odległości nie mniejszej niż 10-krotność jej wysokości wraz z wirnikiem i łopatami (10h) od zabudowań mieszkalnych i mieszanych, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa oraz obszarów szczególnie cennych z przyrodniczego punktu widzenia (np. parków narodowych czy krajobrazowych i rezerwatów). Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowe propozycje tych regulacji mają pozwolić na realizację nowych inwestycji w lądowych farmach wiatrowych. Nowy projekt zmian w ustawie trafił do konsultacji na początku maja ubiegłego roku. Zakłada on m.in. rezygnację z tzw. zasady odległościowej i wprowadzenie bezwzględnej odległości minimalnej (500 metrów). Wtedy przewidywano, że Rada Ministrów przyjmie go do końca czerwca 2021 r. Prace nadal trwają.

Czytaj także: Nowe farmy lądowe mogą zwiększyć polskie PKB nawet o 130 mld zł

Przedstawione w marcu tego roku założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski 2040 r. przewidują rozwój OZE, jednak nawet najwięksi inwestorzy zapowiadają, że trudno będzie im osiągnąć zamierzone cele bez zmian we wspomnianej ustawie. Czytaj więcej: PGE: Bez liberalizacji zasady 10h nie zrealizujemy części swojej strategii

Jak zapowiada resort klimatu i środowiska, nowe przepisy mają zapewnić „właściwy poziom kontroli nad tym procesem przez władze gminne i społeczność lokalną, a także odpowiedni poziom bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni wiatrowych przy pełnej informacji o planowanej inwestycji dla mieszkańców gmin, w których lokalizowane będą instalacje wiatrowe”.

rb

Lotos podał wstępne wyniki finansowe
21 kwietnia 2022
W Polsce zarejestrowano ponad 45 tys. samochodów z napędem elektrycznym
21 kwietnia 2022