GreenWay przejął 70 stacji ładowania Revnet

GreenWay Polska rozpoczął konsolidację polskiego rynku stacji ładowania samochodów bateryjnych. Dzięki przejęciu sieci Revnet, należącej do Rawicom EV wzmocni swoją ogólnodostępną infrastrukturę o 70 ładowarek AC, i jego sieć w naszym kraju będzie liczyć 445 urządzeń. 

Rawicom EV to niezależny polski operator ogólnopolskiej sieci ogólnodostępnych sieci stacji ładowania, działający od 2018 r. Firma mająca siedzibę w Łabiszynie w woj. kujawsko-pomorskim miała, według Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych, prowadzonej przez Urząd Dozoru Technicznego na koniec kwietnia br. miała 69 ogólnodostępnych ładowarek z 139 punktami ładowania, co dawało jej szóstą pozycję na polskim rynku. Od tego czasu przybyło jej jedno urządzenie, i jej sieć po marką Revnet składa się z 70 ogólnodostępnych stacji z dwoma punktami ładowania każda. 

W wyniku przeprowadzonej w czerwcu transakcji konsolidacyjnej Rawicom EV wraz siecią Revnet trafi w ręce GreenWay Polska, lidera w Polsce i regionie. Obecnie jego infrastruktura liczy 532 publiczne stacje ładowania, z czego 375 znajdują się w Polsce (pozostałe na Słowacji). I są to większości szybkie ładowarki DC dużej mocy. Tymczasem sieć Revnet opiera się na urządzeniach AC o mocy 22 kW, zapewniających „tylko” przyspieszone ładowanie baterii (do 2 h). 

– „Oddajemy sieć Revnet, owoc naszej kilkuletniej pracy w dobre ręce. Nasza firma nadal pozostaje na rynku elektromobilności, skupiając się na dostarczaniu klientom wysokiej klasy urządzeń i infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych oraz świadczenia usług montażu i serwisu. Cały czas rozwijamy nasz główny kierunek, w którym od wielu lat się specjalizujemy, jakim jest budowa wielkoskalowych farm fotowoltaicznych” – mówi Adam Hłond, współwłaściciel i członek zarządu Rawicom S.A.

– „Dzięki transakcji klienci Revnet otrzymają dostęp do największej sieci ładowania w Polsce, wraz z naszą obsługą klienta i dostępnością usług ładowania.  Z drugiej strony, włączając 70 nowych stacji do naszej sieci, zwiększamy dostęp do usług ładowania dla naszych obecnych klientów. Jesteśmy przekonani, że kierowcy chętnie skorzystają z nowych lokalizacji, szczególnie po ich rozbudowie” – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. 

Z danych UDT wynika, że lider z Gdyni miał na koniec kwietnia 367 urządzeń w 277 lokalizacjach, posiadających 722 punkty ładowania. Dzięki transakcji sieć GrennWay zwiększy się o 140 punktów, do 862 (Grupa Orlen, a więc PK Orlen i Energa Obrót miała w kwietniu 769 punktów, Tauron Nowe Technologie – 347). Stacje sieci Revnet zlokalizowane były w ok. 60 miejscach, głównie w miastach, w tym przy halach Makro, sieci dużych samoobsługowych hurtowni m.in. dla gastronomii i artykułów biurowych należącej do niemieckiej Metro Group, na parkingach dużych centrów handlowych (CH Arkadia, Galeria Wileńska, Galeria Mokotów), przy hotelach. Część z tych lokalizacji pokrywa się z siecią GreenWay Polska. 

Nowy właściciel zapewnia, że wszystkie stacje Revnet zostaną włączone do publicznej sieci GreenWay i udostępnione w aplikacji a także objęte serwisem technicznym, obsługą klienta i rozwiązaniami roamingowymi. Proces ten będzie realizowany sukcesywnie i ma zostać zakończony w ciągu kilku miesięcy. 

Revnet pobierał 1,09 zł/kWh za ładowanie. Cennik w GreenWay jest bardziej skomplikowany. W abonamencie Energia Max (85,36 zł opłaty miesięcznie) ładowanie AC kosztuje 1,02 zł/kWh, w Energia Plus (29,87 zł stałej opłaty) – 1,15 zł/kWh. Tylko w taryfie Energia Standard nie stałej opłaty miesięcznej, ale za ładowanie trzeba zapłacić 1,28 zł/kWh.

W wybranych lokalizacjach GreenWay Polska deklaruje też zwiększenie mocy przejmowanych ładowarek poprzez ich rozbudowę do  szybkich stacji DC (na stronie Revnetu jest informacja o koszcie 1,85 zł/kWh w stacjach DC).

Rawicom EV już w 2020 r. (kiedy miał 55 stacji) notował zysk netto. Wartości transakcji nie ujawniono. Zakup został sfinansowany ze środków pochodzących z dokapitalizowania GreenWay w lutym 2022 r. Operator otrzymał wówczas 85 mln euro od dotychczasowych i nowych akcjonariuszy z przeznaczeniem na inwestycje w sieć stacji ładowania, dzięki którym miał zająć wiodącą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej.

– „Dzięki inwestycji znacząco przyspieszyliśmy rozbudowę publicznej infrastruktury ładowania. Realizujemy ten proces zarówno przez budowę nowych stacji, jak i konsolidację rynku. Drugim filarem naszej strategii jest budowa pozycji partnera pierwszego wyboru dla biznesu, który coraz bardziej zainteresowany jest elektromobilnością. Również w tym obszarze wsparcie inwestorów stanowi dla nas niezwykle silny impuls rozwojowy”  mówi prezes Rafał Czyżewski.

t.brzezinski@cleanerenergy.pl

NFOŚiGW wydłużył nabór w programie udostępniania wód termalnych
28 czerwca 2022
Rząd zajmie się dziś projektem ustawy o 10H
28 czerwca 2022