Tauron ma nowy magazyn energii

Tauron przyłączył do swojej sieci niskiego napięcia przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej. Koncern realizuje projekt wspólnie ze spółką Apator, Gminą Ochotnica Dolna i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Ma on charakter pilotażowy, a jego celem jest pokazanie wpływu magazynu na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej.

„Zakładamy, że moc wynosząca 50 kW oraz pojemność 100 kWh magazynu energii przyczyni się do poprawy parametrów napięcia. Chodzi tu o redukcję wzrostów i asymetrii napięć, co zdarza się w miejscach o dużej koncentracji 1-fazowych mikroinstalacji na niewielkim obszarze. Magazyn ma zmniejszyć liczbę automatycznych wyłączeń, a tym samym usprawnić pracę istniejących mikroinstalacji prosumenckich” – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Magazyn został przyłączony do sieci niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2 kW. Ochotnica Dolna od 2015 roku zwiększa udział instalacji fotowoltaicznych na swoim terenie. Występuje tu jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia 1-fazowych mikroinstalacji, co przyczynia się do ograniczania możliwości oddawania przez prosumentów energii do sieci. Przekroczenie poziomów oraz asymetria napięć powodują czasowe wyłączenia instalacji prosumenckich, a to z kolei zmniejsza opłacalność poniesionych inwestycji.

Do naszej sieci jest już przyłączonych ponad 300 tys. mikroinstalacji, co wielokrotnie przekracza zakładane prognozy. Sieci dystrybucyjnej nie da się w krótkim czasie zmodernizować i dostosować do pełnej współpracy z tak dużą liczbą małej generacji rozproszonej. Dlatego wspólnie z placówkami naukowymi i producentami szukamy rozwiązań, które lokalnie poprawią parametry pracy sieci. Taka jest właśnie rola tego pilotażu, w który bardzo aktywnie zaangażowała się też gmina”mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia.

Jak komunikuje koncern, magazyn został zainstalowany, w celu ustabilizowania sieci elektroenergetycznej.

Dzięki zastosowanej w magazynie konstrukcji przekształtnika oraz opracowanemu algorytmowi sterowania w godzinach produkcji energii z OZE, bateria magazynu będzie ładowana, jednakże tylko z tych faz, w których wartość napięcia będzie przekroczona. Następnie w ciągu wieczornego szczytu zapotrzebowania, a także w nocy magazyn będzie się rozładowywał do sieci, tak aby być gotowym do gromadzenia energii z OZE w ciągu kolejnego dnia”– mówi Szymon Piasecki menedżer produktu ds. OZE Apator.

rb

Resort klimatu zapowiada nowy program wymiany źródeł ciepła
18 lipca 2022
Na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się przejęciem Lotosu przez PKN Orlen
18 lipca 2022