Hymon doradza jak założyć farmę fotowoltaiczną

Ze względu na rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii eksperci Hymona zdecydowali się przybliżyć temat posiadania farm fotowoltaicznych oraz formalności niezbędnych do założenia takiej farmy.

W odróżnieniu od mikroinstalacji fotowoltaicznej, czyli niewielkiej instalacji produkującej prąd na własny użytek np. dla gospodarstwa domowego bądź firmy o niewielkim zużyciu energii, farma fotowoltaiczna jest dużej wielkości instalacją fotowoltaiczną, której powierzchnia wynosi minimum 2 hektary, dlatego może być zamontowana wyłącznie na ziemi. Jest ona złożona z wielu modułów, które mogą wytworzyć duże ilości energii elektrycznej. Farmy fotowoltaiczne są przydatne w przypadku dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Korzystać z nich mogą np. duże firmy przemysłowe, gospodarstwa rolne, a nawet miasta, których zużycie energii jest znaczne.

Jeżeli chce się założyć farmę fotowoltaiczną niezbędne jest posiadanie lub dzierżawienie ziemi, która spełnia konkretne warunki. Przede wszystkim istotne znaczenie ma jej położenie względem stron świata (najlepszym gruntem będzie lekko nachylony w stronę południową), a także brak zacienienia przez drzewa lub inne obiekty. Od ilości światła, które dociera do paneli fotowoltaicznych, zależeć będzie efektywność całej instalacji. Rekomendowaną klasą gruntu w przypadku farm fotowoltaicznych są klasy VI, V i VI pochodzenia mineralnego, a także nieużytki rolne. Ważna jest także odległość od linii energetycznych średniego napięcia, które powinny znajdować się blisko, w celu ich łatwiejszego podłączenia do sieci.

Wybierając lokalizację farmy dobrze jest także upewnić się, czy w pobliżu nie znajdują się żadne obiekty, które mogą powodować duże zapylenie, a tym samym negatywnie wpływać na działanie instalacji. Farma fotowoltaiczna nie może znajdować się także na terenach zalewowych ani na obszarach ważnych pod względem ekonomicznym np. Natura 2000.

Poza odpowiednią lokalizacją należy również uzyskać pozwolenie na budowę oraz koncesję do produkcji własnego prądu. Wszelkie szczegółowe przepisy dotyczące budowy farmy fotowoltaicznej znaleźć można w ustawie Prawo energetyczne.

Wybudowanie farm fotowoltaicznych o powierzchni powyżej 1 ha lub o powierzchni powyżej 0,5ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody oznacza także konieczność posiadania decyzji środowiskowej. Dokumentami, które mogą być również niezbędne w niektórych sytuacjach są dodatkowo: potwierdzenie o zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Jeśli elektrownia słoneczna ma odsprzedawać prąd, musi również podpisać umowę na odkup energii z dystrybutorem.

Dostępne sposoby finansowania fotowoltaiki, w tym dopłaty z programów rządowych, samorządowych i unijnych, w niektórych przypadkach obejmują również farmy fotowoltaiczne. Korzystanie z różnych narzędzi finansowych umożliwia nie tylko podjęcie decyzji o inwestycji, lecz również przyspiesza z niej zwrot i podnosi opłacalność. W uzyskaniu dofinansowania lub korzystnej pożyczki na budowę farmy fotowoltaicznej pomóc mogą eksperci, którzy doskonale znają branżę i orientują się w aktualnie działających programów dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Ostatnią rzeczą, którą należy się zająć przy zakładaniu farmy fotowoltaicznej jest dobór komponentów, przede wszystkim paneli fotowoltaicznych. Należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak parametry techniczne, rodzaj paneli, gwarancja na panele, wsparcie serwisowe czy opinia o producencie. Poza panelami fotowoltaicznymi trzeba również wybrać takie komponenty jak inwerter czy system mocowania. Podobnie jak w przypadku paneli fotowoltaicznych dobrym rozwiązaniem jest powierzenie wykonania projektu i doboru komponentów specjalistom zaznajomionym z branżą fotowoltaiczną.

Czytaj także: Jakie korzyści daje połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła?

BB

W najbliższych dniach wyhamują obniżki cen paliwa
24 lutego 2023
KGHM jako jedyna polska firma w rankingu Carbon Clean 200TM
27 lutego 2023