Modus Asset Management ma pieniądze na inwestycje w OZE w Polsce

Clean Energy Infrastructure Fund powołany przez Modus Asset Management, litewską firmę zarządzającą aktywami pozyskał od inwestorów instytucjonalnych 85 mln euro na inwestycje OZE w ramach pierwszej rundy finansowania. Docelowo wartość CEIF ma wynieść 200 mln euro, a połowa ma być przeznaczona na zielone inwestycje w Polsce.

Clean Energy Infrastructure Fund (Fundusz Infrastruktury Czystej Energii) jest czwartym funduszem inwestującym w segmencie energii odnawialnej uruchomionym przez Modus Asset Management, litewską firmę zarządzającą 140 mln euro aktywów nadzorowaną przez Bank Litwy. Docelowo wartość CEIF ma wynieść 200 mln euro, z ostatecznym limitem na poziomie 350 mln euro.

W ramach pierwszej rundy pozyskiwania środków Modus Asset Management udało się zebrać z rynku 85 mln euro. Wiodącymi inwestorami są na razie Europejski Fundusz Inwestycyjny (EIF) z Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, inwestujący środki z unijnego programu „InvestEU” oraz fundusze emerytalne z krajów bałtyckich, zarządzane m.in. przez Swedbank Investment Management. Pozyskana kwota jest rekordowa, bo np. w lutym br. do dwóch funduszy: Modus Poland Solar Fund I i Modus Remote Solar Fund I, litewska firma zarządzająca pozyskała 19 mln euro od 50 inwestorów. Przed MAM jeszcze sporo pracy, żeby pozyskać docelowy budżet.

Fundusz Infrastruktury Czystej Energii będzie inwestował powierzone środki w projekty OZE: farmy fotowoltaiczne i wiatrowe a także współpracujące z nimi (kolokowane) magazyny energii w krajach bałtyckich i innych państwach Europy Środkowej, w tym w Polsce. Okres inwestycyjny funduszu to pięć lat, a jego cykl życia ma wynieść 10 lat, a więc krócej niż okres działania instalacji OZE, a to oznacza, że MAM zamierza po tym okresie rotować/sprzedawać nabywane projekty.

Na koniec 2022 roku moc kupionych instalacji (i projektów) OZE przez fundusze celowe Modus Asset Management wynosiła 200 MW (a roczna roczna zdolność produkcyjna zielonej energii elektrycznej z tych instalacji to ok. 280 MWh, co oznacza, że są wśród nich farmy wiatrowe). W tym w Polsce MAM przejął projekty o łącznej mocy 113 MW od różnych deweloperów m.in. od Wento, kontrolowanego przez norweski Equinor (28 MW).

Obecnie litewska firma jest zaangażowana w kilkanaście procesów akwizycyjnych, a pozyskany kapitał pozwoli na kolejne inwestycje w rozwój portfela aktywów OZE w naszym kraju.

„Polska jest obecnie jednym z kluczowych rynków w naszej strategii. Do tej pory, z powodzeniem, działaliśmy tutaj poprzez fundusz Modus Poland Solar Fund I, co potwierdza naszą silną pozycję w regionie. Fundusz Infrastruktury Czystej Energii ma pomóc w przyspieszeniu transformacji w kierunku OZE. Został zaprojektowany tak, aby zwiększyć nasze zaangażowanie w Polsce, gdzie planujemy zainwestować do 50% pozyskanych środków” powiedział Povilas Pečiulis, prezes Modus Asset Management.

Fundusz będzie koncentrował się na projektach na późnym etapie rozwoju i gotowych do budowy, a także na transakcjach „pod klucz”. MAM szacuje, że łączna moc zainstalowana instalacji, które znajdą się w portfelu funduszu, osiągnie 600 MW, co oznacza uruchamianie średniorocznie instalacji o mocy ok. 120 MW.

Oczywiście pod warunkiem, że uda się zebrać od inwestorów całą planowaną kwotę, bo na razie udało się pozyskać 42,5% (i 24,3% maksymalnego pułapu). Obecnie wybudowanie 1 MW farmy fotowoltaicznej to koszt ok. 1 mln euro, a wiatrowej ok. 2-2,3 mln euro. Jeśli MAM ma ambicje zbudować w ramach Funduszu Infrastruktury Czystej Energii portfel operacyjnie działających OZE o mocy 600 MW, będzie musiał dodatkowo pozyskać poprzez spółki celowe finansowanie dłużne pod te projekty.

t.brzezinski@cleanerenergy.pl

Duńska giga farma pod Nidzicą miesza w rankingu
12 czerwca 2023
Znamy dostawców morskich stacji transformatorowych dla farmy Baltica 2
13 czerwca 2023