Veolia Environnement kończy kluczową inwestycję w Polsce

Veolia Energia Poznań finalizuje budowę dwóch bloków gazowych w EC Karolin o łącznej mocy cieplnej do 214 MW i mocy elektrycznej do 114 MW, które mają zastąpić jeden z eksploatowanych bloków węglowych. W maju i czerwcu br. mają się odbyć testy rozruchowe urządzeń. Wymiana źródeł na niskoemisyjne pozwoli na ograniczenie spalania paliw stałych o 6,5 tys. wagonów węgla kamiennego rocznie i zmniejszy emisję CO2 o 35%, czyli 390 tys. ton CO2.

Francuski koncern Veolia Environnement zakłada odejście od węgla do 2030 roku oraz osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej do 2050 r. poprzez rozwój energetyki opartej na biometanie, wodorze oraz cieple odpadowym. Zgodnie z planem strategicznym Impact 2023, nakłady na dekarbonizację aktywów energetycznych mają wynieść do końca dekady 1,6 mld euro. W Europie Środkowej, głównie w Polsce i Czechach planowano wydać pierwotnie 400 mln euro, jednak zostały one zwiększone, i jak wynika z ostatniego raportu łączne inwestycje objęte tym planem na koniec 2023 r. wyniosły 529 mln euro.

Jedną z kluczowych inwestycji w Polsce jest realizowana przez Veolia Energia Poznań, producenta ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz zarządzającego siecią ciepłowniczą w stolicy Wielkopolski (zaopatruje w ciepło ok. 60% mieszkańców). Chodzi budowę dwóch nowych jednostek zasilanych gazem ziemny, o łącznej mocy cieplnej do 214 MW i mocy elektrycznej do 114 MW, które mają zastąpić jeden z eksploatowanych bloków węglowych w EC Karolin, podstawowej jednostce wytwórczej VEP. Nowe jednostki będą rocznie produkowały 3,5 tys. GJ ciepła i 800 GWh energii elektrycznej (VEP ma już kontrakt, wygrany na aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2026 r.). 

Nowe bloki gazowe w EC Karolin będą wyposażone w turbiny gazowe typu SGT-800. Wymiana źródeł na niskoemisyjne pozwoli na ograniczenie spalania paliw stałych o 6,5 tys. wagonów węgla kamiennego rocznie. Częściowa dekarbonizacja aktywów zmniejszy emisję CO2 o 35%, czyli 390 tys. ton CO2, co można porównać z pochłanianiem tego cieplarnianego gazu przez ok. 40 tys. ha lasu. W przyszłości, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii nowe bloki umożliwią również współspalanie wodoru oraz wykorzystanie biometanu.

Inwestycja, której generalnym wykonawcą jest Siemens Energy (jest także dostawcą turbin gazowych) ma być gotowa na sezon grzewczy 2025/2026, przy czym przekazanie do eksploatacji ma nastąpić już na przełomie 2024 i 2025 r. Budowa bloków, która przebiega zgodnie z harmonogramem jest na bardzo zaawansowanym etapie – na poziomie ok. 90%. 

Aktualnie wykonawca finalizuje montaż mechaniczny urządzeń i instalacji wodnych oraz gazowych. Montaż elektryczny, obejmujący m.in. rozprowadzenie zasilania do poszczególnych urządzeń na całym obiekcie oraz okablowanie sygnałowe do systemu sterowania, jest na ukończeniu. Dzięki wysokiemu zaawansowaniu projektu, wkrótce można będzie rozpocząć testy instalacji technologicznej, tzw. prace rozruchowe, które są niezbędnym etapem przed wdrożeniem instalacji do ciągłej pracy. 

– “Trwające obecnie prace montażowe są kluczowe dla budowy powstających bloków gazowych. Ich całkowite ukończenie pozwoli na rozpoczęcie prac rozruchowych, które stanowią ostatni etap realizacji inwestycji. Nadrzędnym celem rozruchu jest sprawdzenie, czy inwestycja została wykonana prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami bezpieczeństwa. Uzyskanie prawidłowych wartości pomiarowych, gwarantowanych kontraktem, stanowi podstawę do przekazania inwestycji do użytkowania” – mowi Jan Pic, prezes Veolia Energia Poznań. 

Testy nowych instalacji ruszą w maju br. W ramach pierwszej fazy, nazywanej rozruchem zimnym, poszczególne urządzenia będą uruchamiane indywidualnie oraz przeprowadzone zostaną próby funkcjonalne układów technologicznych bez podania mediów. W czerwcu br. w ramach kolejnego etapu, tzw. testów gorąco, czyli z użyciem zasilania urządzeń energią elektryczną, gazem oraz wodą sieciową. 

W Polsce Veolia prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Veolia EKOZEC, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. Koncern zatrudnia w naszym kraju ponad 4,6 tys. pracowników.

Veolia Environnement, notowana na Paris Euronext (VIE) osiągnęła 45,3 mld euro skonsolidowanych przychodów w 2023 roku. W Europie Środkowo-Wschodniej przychody wzrosły o 19,1% do 11,36 mld euro, dzięki wyższym cenom energii elektrycznej oraz wzrostowi taryf za ogrzewanie (w Polce, Czechach, Niemczech oraz Węgrzech i Słowacji), pomimo niekorzystnego wpływu pogody (-159 mln euro). Zysk netto VIE wyniósł 1,34 mld euro.

redakcja@cleanerenergy.pl

Pizza Guseppe z Polski ze słonecznym dodatkiem
6 maja 2024
Dwie nowe hybrydy plug-in w ofercie Škody
8 maja 2024