Autostradowe superchargery od Ekoenergetyki

Polenergia eMobility uruchomiła pierwsze ogólnodostępne superszybkie ładowarki o mocy 400 kW. Urządzenia, których producentem jest zielonogórska Ekoenergetyka udostępniono w MOP Chociszewo zlokalizowanym przy północnej jezdni płatnej autostrady A2. Standardowa cena za ładowanie wynosi 3,10 zł/kWh. Dzięki współpracy polskich firm będzie szybciej i taniej niż u Ionity, europejskiego operatora, który za korzystanie urządzeń o mocy 350 kW każe sobie płacić 3,50 zł/kWh.

Polenergia eMobility, działająca od trzech lat na polskim rynku dostawców usług ładowania to średniak, nie waga ciężka. Na koniec I półrocza 2024 r., według danych z Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych (EIPA) firma miała 33 ogólnodostępne ładowarki w 16 lokalizacjach, wyposażone w 49 punktów ładowania, co dawało jej 21. miejsce spośród działających u nas operatorów (sama podaje, że 42 stacje z 60 portami). Spółka należy do notowanej na warszawskiej giełdzie pionowo zintegrowanej energetycznej grupy Polenergia, kontrolowanej pośrednio przez miliarderkę Dominikę Kulczyk.

Średniak, nie oznacza, że brakuje mu ambicji. Polenergia eMobility poinformowała właśnie, że uruchomiła najszybsze ogólnodostępne stacje ładowania DC w Polsce, o mocy 400 kW, dzięki czemu mogą korzystać z nich właściciele nie tylko samochodów osobowych ale też ciężarówek, czy autobusów, a naładowania baterii zajmuje kilkanaście minut. Dostawcą ładowarek: Axon Easy 180 kW i chłodzonych cieczą Axon Easy 400 kW, umożliwiających jednoczesne ładowanie dwóch pojazdów – jest zielonogórska Ekoenergetyka.

Ultraszybkie ładowarki stanęły w Miejscu Obsługi Podróżnych Chociszewo zlokalizowanym przy północnej jezdni autostrady A2 (Autostrada Wolności), w połowie drogi między Poznaniem a Frankfurtem nad Odrą. A2 jest jedną z najbardziej uczęszczanych dróg szybkiego ruchu w Polsce – w ub.r. średnie natężenie ruchu wyniosło 33 tys. pojazdów na dobę, w tym 21,2 tys. samochodów osobowych i 10,9 tys. pojazdów ciężarowych. Jej koncesjonariuszem jest spółka Autostrada Wielkopolska S.A. (AWSA), od ub.r. kontrolowaną przez francuski fundusz infrastrukturalny Meridiam (ale wcześniej pośrednio przez miliardera Sebastiana Kulczyka, brata Dominiki). 

W MOP Chociszewo, według danych EIPA uruchomiono trzy homologowane przez Urząd Dozoru Technicznego ogólnodostępne urządzenia wyposażone w dwa punkty ładowania:

  • 2 ładowarki DC z 2 złączami Combo o mocy 400 kW;
  • 1 ładowarkę DC z 2 złączami Combo o mocy 180 kW.

Na razie? Bo na zdjęciach jest więcej, bo 6 urządzeń.

Standardowa cena za ładowanie w obu typach stacji wynosi 3,10 zł/kWh (zarejestrowani użytkownicy płacą 2,16 zł/kWh) plus 1,00 zł opłaty startowej. To taniej (znacznie) niż u Ionity, europejskiego operatora, który ma e 13 lokalizacjach w Polsce 63 ładowarki o mocy 350 kW, gdzie stawka wynosi 3,50 zł/kWh. Do tego do końca sierpnia br. na wszystkich stacjach Polenergii eMobility obowiązuje promocja „Godziny i weekendy z OZE”: 

  • od poniedziałku do piątku, między 11:00-15:00 cena za ładowanie dla stacji DC wynosi 1,39 zł/kWh, a dla stacji AC 1,60 zł/kWh; 
  • w weekendy cena za ładowanie wynosi 1,39 zł/kWh na stacjach DC i AC.

MOP Chociszewo ma kategorię II, i jest tam stacja paliw brytyjskiego koncernu bp (BP Europa SE Oddział w Polsce), który w naszym kraju nie udostępniał ładowarek kierowcom (właściciele części obiektów partnerskich współpracują z GreenWay Polska). Taki sam zestaw ładowarek zostanie prawdopodobnie udostępniony na MOP Rogoziniec (tam też jest stacja BP), zlokalizowanym przy południowej jezdni A2, w kierunku Warszawy, bo Polenergia eMobilty dwa lata temu szukała wykonawcy dla obu bliźniaczych lokalizacji w jednym postępowaniu przetargowym. 

Docelowo Polenergia eMobility ma zamontować superchargery w ośmiu MOP-ach z 22 zlokalizowanych przy A2 na płatnym odcinku pomiędzy Koninem a Świeckiem. Poza wspomnianymi MOP Chociszewo i MOP Rogoziniec będą to pary: Konarzewo/Dopiewiec, Chwałszyce/Targowa Górka, Skarboszewo/Lądek, zlokalizowane bliżej centrum Polski, odpowiednio przy: Poznaniu, Wrześni, Słupcy. Są MOP-y najniższej I kategorii wyposażone tylko w parking, toalety, miejsce do odpoczynku. Stacje bp są jeszcze na dwóch MOP-ach: Sołeczno i Gozdowo, ale komunikat o nich milczy.

redakcja@cleanerenergy.pl

Eleport wprowadza wakacyjną promocję na ładowanie
2 sierpnia 2024
OX2 Polska: rośnie zapotrzebowanie na zieloną energię wśród odbiorców biznesowych
6 sierpnia 2024