„Mój Prąd”: NFOŚiGW podał końcowe wyniki I naboru

To oczywiście prima aprilisowy żart. Rozliczanie I naboru do programu „Mój Prąd”, który zakończył się 20 grudnia ub.r., wciąż jeszcze trwa. I zajmie co najmniej kolejny kwartał.

Znamy za to najbardziej aktualne dane przekazane nam przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczące I naboru:

  • Wpłynęło ponad 30 000 wniosków,
  • Odrzucono ok. 1 000 z nich.

Z odmową udzielenia wsparcia spotkali się z właściciele instalacji, którzy starali się uzyskać dofinansowanie mimo, że kupili je (datą poniesienia wydatku jest data opłacenia faktury) i zamontowali (ich instalacje zostały przyłączone przez operatora systemu dystrybucyjnego) przed 23 lipca 2019 r. (program „Mój Prąd”, przygotowany przez Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska rozpoczął się 30 sierpnia ub.r., ale został ogłoszony tydzień wcześniej, 23 lipca 2019 r.). Druga grupa odmów to wnioski, które dotyczyły rozbudowy istniejących już instalacji PV, chociaż z program finansowane są tylko nowo zakupione i zamontowane panele fotowoltaiczne. NFOŚiGW otrzymywał również dokumenty od osób, które kilkukrotnie składały wniosek o dofinansowanie tej samej instalacji fotowoltaicznej.

Według stanu na 27 marca br.:

  • Wypłacono ponad 25 160 dotacji na kwotę 125,8 mln zł,
  • Na wypłatę oczekuje ok. 3 000 dotacji (można szacować, że na kwotę ok. 15 mln zł),
  • Do wyjaśnienia ok. 2 000 wniosków, a więc 6,7% złożonych.

W grudniu 2019 r., pod koniec I naboru do NFOŚiGW wpłynęło bardzo dużo papierowych wniosków, z czego wiele było niekompletnych lub nieczytelnych, i które do tej pory są weryfikowane.  

„Niezwykle często wnioski papierowe były nieczytelnie wypełnione albo nie zawierały wszystkich niezbędnych załączników, co powoduje konieczność żmudnego ich wyjaśniania bądź uzupełniania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców staramy się zweryfikować pozytywnie każdy wniosek, który został właściwie uzupełniony. Co drugi uzupełniany wniosek wymaga dalszych wyjaśnień” – wyjaśnia Donata Bieniecka-Popardowska, Kierownik Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW.

Według niej, procedowanie wniosków z I naboru w obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się Polska ((epidemii COVID-19 – red., co wiąże z ograniczenie prac urzędów) będzie trwało do końca I-go półrocza 2020 r. Dlatego ostateczne statystyki dotyczące I naboru NFOŚiGW będzie mógł podać po zakończeniu obsługi wszystkich wniosków złożonych w jego trakcie.

t.brzezinski@cleanerenergy.pl

Energia wiatrowa kluczowa w dostawach energii podczas epidemii
1 kwietnia 2020
Wylądował kolejny samolot ze sprzętem medycznym od KGHM
1 kwietnia 2020