W ciągu dwóch miesięcy poznamy plany Orlenu wobec przejętej Energi

Plan biznesowy dla Energi przedstawimy w ciągu dwóch miesięcy i wdrożymy w ciągu roku – zapowiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Koncern, w wyniku wezwania, będzie miał prawie 80% akcji Grupy Energa i 85% głosów na walnym.

„To jest najszybciej przeprowadzony proces, który trwał 4 miesiące Dziś zostały spełnione wszystkie warunki wezwania. Mamy w zapisach ok. 80% akcji i 85% głosów na walnym. Transakcja zostanie rozliczona 30 kwietnia i wtedy przejmiemy grupę Energa” – powiedział Daniel Obajtek.

Jak dodał, jego koncern ma plan na osiągnięcie efektu synergii po przejęciu Energi, który zostanie przedstawiony w ciągu dwóch miesięcy, a wdrożony w ciągu roku.

„Pracujemy nad planem, musimy inwestycje Energi dopasować do naszej strategii. Energa ma projekty budowy bloków parowo-gazowych, a my chcemy budować offshore, ale to wymaga budowy bloków CCGT – Combined Cycle Gas Turbine, aby uzupełnić to, co będą produkować wiatraki na morzu. Inwestycje Energi będą realizowane. Jeśli mówimy o Ostrołęce, to analizujemy to przedsięwzięcie i w ciągu miesiąca przedstawimy naszą wizję tej inwestycji, ale na pewno będzie ona realizowana” – powiedział Obajtek.

„Tej grupie jest potrzebny solidny partner finansowy, który będzie miał środki na inwestycje” – dodał szef Orlenu.

Jacek Sasin, wicepremier i szef resortu aktywów państwowych mówił, że nie ma niczego złego w tym, aby Ostrołęka C była zasilana gazem, a nie węglem.

„To znak czasu, że węgiel będzie w perspektywie pewnie długiego okresu paliwem, które będzie odchodziło. Dobrym jest to, żeby zastępować węgiel gazem w tych inwestycjach, które dzisiaj są realizowane. To jest bardzo dobry kierunek, żeby w nowych inwestycjach to był gaz. Ja bym w tym niczego złego nie widział. Jeśli to będzie energia pochodząca z energetyki gazowej, to tylko lepiej” – powiedział Sasin w kuluarach konferencji prasowej.

Zapowiedział, że koncern zamierza mieć 100% udziałów w Enerdze.

„Orlen zawsze ma zasadę, by docelowo mieć 100% udziałów w przejmowanych spółkach. Tak zrobiliśmy w Możejkach i Unipetrolu. Być może z czasem to przeprowadzimy także w Enerdze, ale teraz są ważniejsze sprawy” – powiedział Daniel Obajtek w kuluarach konferencji prasowej.

Dodał, że za jakiś czas koncern poda harmonogram tego procesu, ale obecnie koncentruje się na programie synergii obu grup, co będzie wymagało zmian w strategii zarówno Energi, jak i samego PKN Orlen.

Według niego przejęcie Energi zostanie sfinansowane z posiadanych przez koncern linii kredytowych oraz ze środków własnych, bez konieczności organizowania zewnętrznego finansowania.

Jak mówił Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, „obawy, że Energa znika z Gdańska nie mają podstaw. Energa pozostaje firmą niezależną, choć będzie z grupie Orlenu. Zachowa swoje zasoby kadrowe, Orlen zobowiązał się do tego, że to niezbędne dla funkcjonowania firmy zatrudnienie zostanie utrzymane”.

„Mamy pewność, ze oddajemy Energę w dobre ręce, bo sprzedajemy polskiej firmie, w której Skarb Państwa posiada największe udziały. Orlen jest firmą strategiczną, ustawowo chronioną przed przejęciem, to gwarantuje, ze Energa pozostaje częścią narodowego majątku” – mówił Sasin.

„Nie jest to koniec pomysłów, aby Orlen stawał się firmą jeszcze większą” – powiedział minister Sasin.

Skarb Państwa otrzyma 1,871 mld zł za sprzedaż Orlenowi akcji Energi.

„PKN Orlen złożył ofertę wykupu akcji Skarbu Państwa w Grupie Energa. To działanie realizuje naszą strategię gospodarczą w ramach nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, bo prowadzi do budowy koncernu, który nie tylko będzie największy w Polsce, ale będzie mógł konkurować z wielkimi korporacjami na rynkach globalnych. Kilka miesięcy negocjacji i przygotowań, i wycena doprowadziła nas do pozytywnego finału. Zamknięcie transakcji nastąpi do końca kwietnia. Porozumienie przewiduje, że ta cena to 8,35 zł za akcję, nieco więcej niż Orlen oferował na początku” – powiedział szef resortu aktywów państwowych.

Szef koncernu nawiązał do wcześniejszych zapowiedzi budowy multienergetycznego koncernu, mówiąc, że „PKN Orlen po dzisiejszym ogłoszeniu jest już spółką multienergetyczną”.

„Musimy konkurować z globalnymi koncernami. Jeżeli będziemy małą firmą, to prędzej czy później będziemy się zwijać. Cały czas z determinacją starałem się doprowadzić do budowy silnego, multienergetycznego koncernu. Jest on potrzebny Orlenowi, Enerdze, ale także całej polskiej gospodarce” – mówił Obajtek.

Jak dodał, pion energetyczny jest w Grupie Orlenu bardzo ważny „jesteśmy czwarta grupą w sektorze energetycznym, nasza strategia jest oparta na niskoemisyjnych i zeroemisyjnych źródłach. Jest wiele spółek zależnych, które w tym procesie może zostać połączonych”.

„Wzmacniamy mocno pion petrochemiczny, mówiliśmy już wcześniej, że przemysł rafineryjny będzie z czasem przemysłem schyłkowym. Przez  dwa lata wzmocniliśmy przemysł energetyczny, jak i rozwój petrochemii, bo za 10-20 lat przemysł rafineryjny zostanie zastąpiony przemysłem petrochemicznym, ropa będzie przerzucana dla potrzeb tego przemysłu” – mówił szef płockiego koncernu.

Jak dodał, „powstaje coraz większy podmiot, liczymy także, że zamkniemy proces połączenia z Lotosem”.

„Po tych wszystkich połączeniach powstanie spółka, która będzie miała odpowiednie środki do inwestowania” – mówił Obajtek.

rb ISBNews

Radom kupuje elektryczne autobusy
27 kwietnia 2020
Autobusy elektryczne pojadą w Sosnowcu
28 kwietnia 2020