Za 2 miesiące poznamy ćwierćfinalistów konkursu na przydomową instalację wiatrową

31 marca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosi ćwierćfinalistów w konkursie „Wielkie Wyzwanie: Energia”. Chodzi o pomysł na zbudowanie przydomowego urządzenia do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną. Dla najlepszego projektu czeka nagroda 1 milion złotych. Do ćwierćfinału zakwalifikowały się 84 drużyny z ponad 180.

Czytaj więcej: 84 zespoły powalczą o milion złotych w programie NCBR

Małogabarytowe – przydomowe – elektrownie wiatrowe są w Polsce mało popularne. Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wynika, że pod koniec 2019 roku na terenie naszego kraju funkcjonowały tylko 73 mikroinstalacje wiatrowe o łącznej mocy 0,385 MW. Na tym tle, w porównaniu z resztą świata, wypadamy mało imponująco. W 2018 roku w Chinach moc mikroturbin wiatrowych sięgnęła 537 MW. W tym samym czasie w USA i w Wielkiej Brytanii odnotowano moc na poziomie 150 MW. Instytut ocenia, że ten rok będzie właśnie należał do mikroenergetyki wiatrowej.  Czytaj więcej: Według PIE rok 2021 będzie należeć do małego wiatru

NCBR zamierza zmienić ten trend dzięki konkursowi „Wielkie Wyzwanie: Energia”, którego uczestnicy mogą przedstawić innowacyjną technologię, pozwalającej zrewolucjonizować sektor małej energetyki wiatrowej w Polsce.

Jak uważa NCBR, głównymi argumentami „za” posiadaniem małej elektrowni wiatrowej jest oczywiście dostęp do darmowego prądu oraz pozytywny wpływ na środowisko. Instalacja podczas pracy nie emituje dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. Dla prywatnych inwestorów jest to także możliwość na uniezależnienie się energetyczne w miejscach, w których występują częste braki w dostawie prądu. A w razie nadmiaru wyprodukowanej energii, użytkownik instalacji może sprzedać swoją nadwyżkę lub magazynować ją w celu wykorzystania podczas mniej wietrznych dni w ciągu roku.

Prawo, w przypadku turbiny wiatrowej bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie nakazuje zdobycia dodatkowego zezwolenia. Podobnie jest, jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej na własny użytek. Dopiero, jeśli w planach jest postawienie masztu elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie, należy upewnić się, że nie wystaje on trzy metry ponad dach naszego domu. Jeżeli wysokość konstrukcji przekroczy ten poziom, elektrownia wiatrowa traktowana jest wtedy jako obiekt budowlany. W takiej sytuacji trzeba uzyskać stosowne pozwolenia na jej budowę oraz użytkowanie. Przydomowe wiatraki nie podlegają jednak pod „ustawę odległościową”, która zahamowała rozwój dużych elektrowni wiatrowych w Polsce chodzi o znaną zasadę 10H.

NCBR ocenia, że budowa turbiny o mocy 500W może posłużyć jako dodatkowe źródło prądu, którym można zasilić np. pompę w oczku wodnym lub bramę wjazdową na posesję. Większa turbina o mocy 1 kW pomoże m.in. w ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Instalacja o mocy 2 kW wystarczy na zaspokojenie potrzeb standardowego domku letniskowego, elektrownia 5 kW obsłuży drobny sprzęt AGD, oświetli dom i podgrzeje wodę, a także wesprze instalację centralnego ogrzewania. Ostatnia z wymienionych turbin wiatrowych jest najwydajniejszą ze stosowanych do użytku indywidualnego, ale także i najdroższą w budowie. Obecnie, za taki wiatrak, wyposażony w pięć akumulatorów zapłacimy ok. 40 tys. zł. Zdecydowanie tańsza będzie konstrukcja przydomowej elektrowni wiatrowej o mocy 3 kW, której budowa tylko nieznacznie przekroczy kwotę 20 tys. zł.

Finał konkursu „Wielkie Wyzwanie: Energia” odbędzie się 14 sierpnia 2021 roku, z udziałem publiczności, na stadionie PGE Narodowy. Widzowie będą mogli „na żywo” obserwować decydującą fazę rywalizacji – pojedynek instalacji. Na zwycięzcę „Wielkiego Wyzwania: Energia” czeka nagroda w wysokości 1 miliona złotych.

Wzrosła produkcja rudy miedzi
KGHM przeznaczy na inwestycje w tym roku ponad 3 mld zł
28 stycznia 2021
Enea Operator ukończyła budowę GPZ w Kostrzynie nad Odrą
29 stycznia 2021