Hymon doradza jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna

Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna może pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną niemal w całości – podał Hymon. Jednym z kluczowych czynników jest prawidłowy dobór mocy paneli fotowoltaicznych.

Jak podał koncern, najważniejszym aspektem, jaki należy brać pod uwagę ustalając moc instalacji fotowoltaicznej, jest roczne zużycie energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym. Ma ono wpływ zarówno na wielkość instalacji, jak i na czas, po jakim spodziewać się można zwrotu z inwestycji. Szacuje się, że im większa instalacja i wyższe zużycie prądu, tym szybszy zwrot.

„Odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej można ustalić na podstawie rocznego zużycia prądu, co pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną. Niezwykle istotne jest również, aby przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej wziąć pod uwagę także inne aspekty, takie jak ulokowanie inwestycji – konstrukcję, kąt nachylenia, rozmiar i nasłonecznienie dachu (czyli również jego położenie względem stron świata).” – czytamy w komunikacie.

W przypadku obliczania mocy paneli PV koncern doradza powierzenie tego zadania ekspertom. Jednakże pewnych szacunków można również dokonać samemu.W tym celu należy wziąć pod uwagę rachunki za prąd z poprzedniego roku, obliczając roczne zużycie energii elektrycznej. Na każde 1000 kWh zużytego prądu rekomendowane jest 1,2 kW mocy instalacji fotowoltaicznej (zaś w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW na każde 1000 kWh – 1,4 kW)

„Następnym krokiem są obliczenia, których można dokonać mnożąc roczne zużycie prądu przez 1,2, a następnie dzieląc przez szacowaną produkcję energii elektrycznej wytworzonej przez instalację PV.

Przykład: 

4000 kWh – roczne zużycie prądu

1000 kWh na 1 kW – szacowana produkcja z instalacji fotowoltaicznej

4000 kWh x 1,2/1000 kWh = 4,8 kW” – podano w komunikacie.

Są to jednak wartości szacunkowe, gdyż wspomniane 1000 kWh na 1kW można osiągnąć wyłącznie przy spełnieniu określonych warunków tzn. skierowana paneli fotowoltaicznych na stronę południową. Uzyski będą bowiem niższe nawet o 20 proc. w sytuacji skierowania paneli w kierunku wschodnim lub zachodnim. Ponadto wskazane obliczenia nie biorą pod uwagę systemu opustów (wynikają one z regulacji prawnych, w ramach których prosument, czyli właściciel instalacji fotowoltaicznej, może pobrać maksymalnie 0,8 kWh energii elektrycznej z każdej 1kWh odprowadzonej do sieci lub odpowiednio 0,7 kWh w przypadku instalacji o mocy wyższej niż 10 kW), udziału autokonsumpcji oraz udziału energii elektrycznej przekazywanej do sieci energetycznej.

BB

Offshore wind, nowym kierunkiem na UMG. Partnerem zostało PGE
28 lutego 2022
Orlen Południe ma umowę na budowę kompleksu instalacji bioetanolu
1 marca 2022