Brytyjski bp dostarczy surowiec dla rafinerii Grupy Orlen

Grupa Orlen zabezpieczyła kolejne dostawy ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym. Umowa podpisana z brytyjskim koncernem bp przewiduje dostawy łącznie do ponad 6 mln ton surowca w ciągu roku jej obowiązywania, na potrzeby rafinerii Grupy Orlen. Pierwszy tankowiec z ładunkiem ropy przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w III kwartale 2023 r.

Umowa z brytyjskim bp (British Petroleum), trzecim koncernem wydobywczo-paliwowym na świecie to kontynuacja dywersyfikacji dostaw surowca, prowadzonej przez polski koncern w ostatnich pięciu lat, z zamiarem ograniczenia uzależnienia się od dostaw z Rosji. Jeszcze w 2013 r. rosyjska ropa stanowiła aż 98% surowca przerabianego w Płocku. Od zbrojnej agresji na Ukrainę Orlen zrezygnował ze sprowadzania ropy naftowej drogą morską oraz gotowych paliw z Rosji. Decyzja zapadła na prawie rok przed wprowadzeniem europejskich sankcji, które zaczęły obowiązywać dopiero 5 lutego 2023 r.

Od początku lutego 2023 r., po wygaśnięciu kontraktu z Rosnieftem, dostawy ze wschodu pokrywały tylko ok. 10% zapotrzebowania. Były to wyłącznie dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski, na które nie zostały wprowadzone międzynarodowe sankcje. Pod koniec lutego 2023 r. rosyjska firma wstrzymała dostawy, w związku z czym Orlen nie otrzymuje ropy naftowej z Rosji.

Obecnie 100% ropy naftowej trafia do Polski z kierunków innych niż rosyjski, m.in. z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Zatoki Meksykańskiej. Umowa, którą Orlen podpisał właśnie z bp, dotyczy dostaw do 6 mln ton wysokiej jakości surowca z przez rok, co pokrywa ok. 15% zapotrzebowania na ropę całej, zintegrowanej Grupy Orlen. Ropa będzie dostarczana tankowcami z FPSO, czyli pływających terminali, zajmujących się wstępnym oczyszczaniem, przechowywaniem oraz przeładunkiem ropy naftowej (i gazu) wydobywanych z podmorskich złóż BP (joint venture norweskiego Aker i bp ma ich kilka, m.in.: Alvheim, Edvard Grieg, Ivar Aasen, Skarv, Ula i Valhall). Surowiec go trafi rafinerii Orlenu przez terminale w Gdańsku i litewskiej Butyndze (do Rafinerii w Możejkach). Pierwszy transport zaplanowany jest na przełomie sierpnia i września 2023 r.

– „Zakup surowca z norweskich złóż to kolejny przykład skutecznie prowadzonej przez nas dywersyfikacji dostaw ropy. Rozszerzenie portfolio o dodatkowy wolumen z Morza Północnego gwarantuje stabilne zaopatrzenie naszych rafinerii, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw na wszystkie stacje Orlen w regionie. Z sukcesem wzmacniamy relacje z największymi światowymi producentami ropy oraz zabezpieczamy nowe kierunki dostaw. To właśnie efekt powstania silnego koncernu multienergetycznego, który ma mocniejszą pozycję w negocjacjach handlowych. Jesteśmy aktywni na całym świecie i wykorzystujemy nasz potencjał, aby rozwinąć szeroką współpracę z dostawcami z Europy i spoza kontynentu. To pozwoliło nam w Polsce w pełni uniezależnić się od rosyjskiego surowca, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne całego regionu. Kontrakt z bp może być potencjalnie punktem wyjścia do dalszej współpracy, także w obszarach związanych z zaangażowaniem obu firm w transformację energetyczną – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlen.

Bp będzie drugim pod względem wolumenu dostawcą ropy naftowej, po saudyjskim gigancie Saudi Aramco, największym na świecie producentem ropy naftowej i globalnym liderem branży petrochemicznej. Suadyjczycy, zgodnie z kontraktem z 2022 r. mają dostarczać do 20 mln ton ropy rocznie, co będzie stanowiło ok. 45% zapotrzebowania całej zintegrowanej Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie. Saudi Aramco, które jest też współwłaścicielem Rafinerii Gdańskiej (30%) ma wraz Orlenem zbudować w Gdańsku kompleks petrochemiczny.

Ze złóż na Morzu Północnym Orlen odbiera takie gatunki ropy, jak: Forties, Oseberg, Johan Sverdrup, Troll, Grane, Brent czy Ekofisk. Z kolei z Afryki Zachodniej sprowadzana jest ropa Forcados i Bonny Light. W koszyku dostaw Grupy Orlen znajdują się też gatunki WTI, Bakken i Mars wydobywane w Stanach Zjednoczonych.

t.brzezinski@cleanerenergy.pl

Izraelska Energix Group ma największą farmę wiatrową w Polsce
23 czerwca 2023
PGE zainwestuje w technologie wodorowe w sektorze kolejowym
30 czerwca 2023