Orlen Upstream szykuje się do wydobywania gazu z Bystrowic

Orlen Upstream, spółka zależna od PKN Orlen ogłosiła, że poszukuje generalnego wykonawcy inwestycji „zagospodarowanie złoża gazu ziemnego Bystrowice”. Chodzi o wykonanie „pod klucz”, a zakres prac obejmuje opracowanie dokumentacji formalno-prawnej, projektowej oraz realizacja prac budowlano-montażowych.

„Przedmiotem zamówienia jest wykonanie prac planistycznych, geodezyjnych, formalno-prawnych i projektowych oraz budowa infrastruktury napowierzchniowej związanej z wydobywaniem węglowodorów na potrzeby inwestycji pn.: „Zagospodarowanie złoża gazu ziemnego Bystrowice” – czytamy w ogłoszeniu.

Jak podaje Orlen Upstream „zadanie inwestycyjne pn. „Zagospodarowanie złoża gazu ziemnego Bystrowice” ma na celu wydobycie gazu ziemnego i kondensatu ze złoża gazu ziemnego Bystrowice dwoma odwiertami Bystrowice-OU1 i Bystrowice-OU2”.

Gaz ze złoża Bystrowice jest gazem wysokometanowym, o niewielkiej zawartości węglowodorów C2+, nasycony parą wodną w warunkach złożowych. Umowa ma zostać zawarta do końca 2024 r.

W październiku 2018 r. spółka Orlen Upstream informowała, że odkryła kolejne złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu i chodziło o złoże Bystrowice-OU1, które było możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych technologii zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. 

Dalszy rozwój segmentu upstream to jeden z priorytetów, który jako Grupa konsekwentnie realizujemy. Zwiększanie poziomu produkcji i wielkości posiadanych zasobów 2P korzystnie przełoży się zarówno na wyniki Grupy ORLEN, jak i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dlatego będziemy koncentrować się na dobrej jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach. Rejon Podkarpacia należy nadal do bardzo perspektywicznych w obszarze poszukiwań gazu ziemnego w Polsce. A sukces poszukiwawczy w Bystrowicach to potwierdza – mówił wtedy Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Jak podawał koncern, zasoby wydobywalne złoża Bystrowice szacowane są na poziomie 2 mld m.sześć. gazu ziemnego wysokometanowego o ponad 98 procentowej zawartości metanu. Wydobycie ze złoża może trwać ok. 10 lat. Natomiast zasoby geologiczne koncesji PKN Oreln na Podkarpaciu szacowane są na ok. 10 mld m.sześć.

30 kwietnia tego roku Orlen Upstream rozpoczął wiercenie kolejnego otworu (Bystrowice OU-2) na nowoodkrytym złożu gazu ziemnego w gminie Roźwienica (województwo podkarpackie).

Jak podawała wtedy spółka, wiercenie ma na celu udostępnienie odkrytych w roku 2018 horyzontów z gazem (otwór Bystrowice OU-1) oraz przetestowanie nowych, pod kątem ich przyszłej eksploatacji. Wykonywany otwór będzie miał głębokość 2050 m, a wiercenie wraz z pracami pomocniczymi potrwa około 90 dni. Złoże gazu ziemnego Bystrowice jest złożem wielohoryzontowym, a nagromadzenia gazu występują w utworach miocenu oraz w jego podłożu. Uruchomienie produkcji gazu planowane jest na koniec 2020 roku.

Orlen Upstream informował, że oprócz otworu Bystrowice OU-2 spółka planuje prowadzenie dalszych prac wiertniczych na tej koncesji, w tym jeszcze jeden w otwór w roku 2019.

Resort energii opublikował raport z monitoringu dostaw paliw gazowych za 2018 r.
2 sierpnia 2019
Lotos podał szacunkowe wyniki za II kwartał
2 sierpnia 2019