Powstaną nowe stacje LCNG. PGNiG OD podpisało list intencyjny

Źródło: PGNiG Obrót Detaliczny

PGNiG Obrót Detaliczny podpisało list intencyjny z Zakładem Produkcji Kruszyw Rupińscy, zakładający budowę dwóch stacji tankowania LCNG w Suwałkach i Szumowie. To pierwsza tego typu inwestycja w historii spółki. Stacja w Szumowie zlokalizowana będzie przy drodze ekspresowej S8 w pobliżu planowanego węzła łączącego ją z trasą Via Baltica.

„Ten list intencyjny jest kolejnym krokiem w rozwoju gazomobilności w Polsce. Gazomobilność rozwija się sprawnie. W ubiegłym roku co 4 polski autobus w miastach był napędzany gazem. Teraz mówimy o przyspieszeniu w transporcie” – powiedział, obecny przy podpisaniu, Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. rozwoju.

Jak mówił, „jesteśmy przekonani, że gazomobilność będzie się rozwijała, bo to jest paliwo bezpieczne, ekologiczne i konkurencyjne cenowo”.

„Takie stacje, gdzie gaz tankować będą ciągniki siodłowe, to przyszłość, W Europie zarejestrowanych jest ponad 1 mln ciągników siodłowych z czego 1/5 w Polsce. Staramy się ten rynek intensywnie rozwijać. W Europie jest ponad 3700 stacji CNG i LNG. Wierzymy w to, że na polskim rynku LNG i CNG będzie coraz bardziej popularnym paliwem. PGNiG planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy wybudować 38 kolejnych stacji w Polsce” – Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Dodał, że w Polsce jest ponad 600 autobusów napędzanych CNG i 200 napędzanych energią elektryczną. W 2016 r. po drogach jeździło 358 autobusów napędzanych gazem, po 4 latach liczba ta wzrosła o 75 proc. do 628 autobusów.

„Cały projekt oparty o LNG wpisuje się w naszą strategię. Chcemy zmienić pojazdy na mniej emisyjne, ekologiczne. Oprócz samych stacji LNG budujemy także 12 km linii kolejowej z nowoczesnym terminalem transportowym i jest taki pomysł, żeby wspólnie zrealizować terminal przeładunkowy dla gazu” – mówił Kazimierz Rupiński, prezes Zakładu Produkcji Kruszyw Rupińscy.

Oprócz budowy dwóch nowoczesnych stacji tankowania LCNG PGNiG Obrót Detaliczny planuje we współpracy z ZPK Rupińscy utworzenie w rejonie północno-wschodniej Polski centrum przeładunkowego LNG, które będzie obsługiwało dostawy skroplonego gazu ziemnego dostarczanego koleją. Projekt ma także na celu transformację logistyki towarów masowych, w tym kruszyw i materiałów budowlanych, produkowanych w północno-wschodniej Polsce, a transportowanych do Polski Centralnej oraz za granice kraju. Dodatkowym elementem porozumienia jest możliwość uzyskania doradztwa energetycznego PGNiG w zakresie ewentualnej produkcji energii, w tym ze źródeł odnawialnych, przez ZPK Rupińscy.

Jak wyliczał Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, Suwałki są jednym z miast, które zdecydowało się na zakup autobusów gazowych,  w tym roku 16 nowych trafi do tego miasta. Ponadto Rzeszów na koniec tego roku będzie miał 120 takich autobusów. A w Warszawie jeździ ich prawie 200.

Jak zaznaczył, w Polsce ma ruszyć system dopłat do pojazdów gazowych, „a od ubiegłego roku akcyza na te pojazdy wynosi 0 proc.”

rb

Ceny paliw mogą być wyższe
26 czerwca 2020
żarówka światło oświetlenie
UOKiK karze sprzedawcę prądu i gazu … znowu tego samego
26 czerwca 2020