Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka Żar zostanie zmodernizowana

PGE Energia Odnawialna – z Grupy PGE – ogłosiła dwa przetargi na modernizację Elektrowni Szczytowo Pompowej Porąbka-Żar. W pierwszym chodzi o renowację zbiornika górnego elektrowni, w drugim o kompleksowe odnowienie technologiczne obiektu.

W ramach przeprowadzonych prac zmodernizowane zostaną wszystkie cztery hydrozespoły wraz z instalacjami pomocniczymi, układem wyprowadzenia mocy z generatora, układem zasilania, wentylacji i klimatyzacji oraz układem aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Odnowiona zostanie też wewnętrzna warstwa szczelna zbiornika górnego elektrowni oraz – o ile będzie to potrzebne – asfaltobetonowy ekran na jego dnie” – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Ogłoszone przez PGE Energia Odnawialna przetargi prowadzone będą w trybie dialogu konkurencyjnego, co pozwoli na doprecyzowanie zakresu prac i przygotowanie ostatecznej Specyfikacji  Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).

Celem planowanej modernizacji, która w przypadku zbiornika zakończy się do końca 2024 r. a w części technologicznej do końca 2027 r., jest obniżenie kosztów pracy i eksploatację przez następnych 35 lat. Jak zapewnia PGE Energia Odnawialna, w wyniku przeprowadzonej modernizacji i zastosowaniu nowych technologii oferowanych przez rynek, elektrownia przystosowana zostanie do obowiązujących wymagań w zakresie prawa energetycznego, cyberbezpieczeństwa, zdalnego nadzoru i sterowania oraz świadczenia usług systemowych np. udział w odbudowie zasilania po wystąpieniu BlackOut. Prowadzona modernizacja nie spowoduje całkowitego wyłączenia elektrowni, za wyjątkiem okresu kilku miesięcy, kiedy prowadzone będą prace na zbiorniku górnym elektrowni.

W elektrowni pracują cztery hydrozespoły odwracalne (pompo-turbiny), o mocy znamionowej 125 MW i prędkości obrotowej 600 obr./min. Hydrozespół posiada wirnika o średnicy 2918 mm, generator-silnik o mocy pozornej 150 MVA i napięciu znamionowym 13,8 kV oraz silnik rozruchowy do pracy pompowej o mocy 8 MW.

Elektrownia zbudowana została wewnątrz góry Żar i jest nie tylko drugą, co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce, ale jedyną elektrownią podziemną w kraju. Uruchomiono ją 31 grudnia 1979 r. Od tego czasu odgrywa jedną z najważniejszych ról w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), jako ważne źródło mocy szczytowej, regulacyjnej i interwencyjnej. Stanowi naturalny magazyn energii pozwalający reagować na zmieniające się warunki pracy systemu KSE, zapewniając mu stabilną pracę. Elektrownia przepracowała do tej pory niemal 350 tys. godzin.

Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 2 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2323,251 MW.

Elektrownie PAK chcą zakończyć produkcję z węgla w ciągu 10 lat
1 października 2020
W kwietniu spadła produkcja energii elektrycznej
Polska powoli nadrabia spadek konsumpcji elektryczności
1 października 2020