Nie ma pewności czy w tym roku aktywa węglowe trafią do NABE

Rząd chciałby jak najszybciej wnieść aktywa węglowe do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), ale nie jest pewne, czy cały proces – który musi obejmować „pogłębione konsultacje społeczne” – uda się zamknąć w tym roku – ocenił Jacek Sasin wicepremier, minister aktywów państwowych.

„Bardzo bym chciał, żeby transakcja [czyli wniesienie aktywów węglowych do NABE] miało miejsce w tym roku, ale nie wiem, czy będzie to możliwe. Chcemy, żeby nastąpiło to jak najszybciej, ale nie wyobrażam sobie, żeby odbyło się to bez pogłębionych konsultacji społecznych. Już w tym tygodniu rozpoczynamy rozmowy ze stroną społeczną” – powiedział Sasin dziennikarzom w Płocku.

W ub. tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów podano, że opracowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) projekt transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce poprzez wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa powinien zostać przyjęty przez rząd w II kw. 2021 r. Czytaj więcej: Rząd ma przyjąć do końca czerwca projekt wydzielenia aktywów węglowych

MAP informował wcześniej, że proponuje, aby Skarb Państwa nabył aktywa węglowe od PGE, Taurona i Enei, a następnie zintegrował je w jednym podmiocie, którym ma być PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) – ma ono funkcjonować pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Działanie te – według ówczesnych przewidywań MAP – powinny zakończyć się w przyszłym roku.

Głównym założeniem będzie przekazanie do nowej spółki wszystkich bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Dodatkowo, dla zachowania naturalnej ciągłości dostaw do tego podmiotu trafią także kopalnie węgla brunatnego.

(ISBnews)

Polska zawnioskuje do TSUE o zmianę środków zaradczych w sprawie Turowa
24 maja 2021
Lotos ma stacje w nowych MOP-ach
24 maja 2021