PGE Energia Ciepła podłączyła w 2022 r. budynki o zapotrzebowaniu na moc cieplną 220 MWt

W 13 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, dostęp do sieci ciepłowniczych uzyskały budynki o zapotrzebowaniu na moc cieplną ok. 220 MWt. Spółka podsumowała rynek ciepła w 2022 r.

Rekordową liczbę projektów odnotował oddział PGE Energia Ciepła w Krakowie. W 2022 r. krakowska elektrociepłownia zrealizowała łącznie 262 projekty, co oznacza 60 MWt nowych przyłączeń. Kogeneracja, produkująca ciepło dla Wrocławia i gminy Siechnice – spółka należąca do PGE Energia Ciepła – wybudowała przyłącza i węzły cieplne do 28 nowych lokalizacji. Równa się to 4,3 km nowych sieci i 11 MWt.

Kolejny jest oddział Wybrzeże, do dwóch elektrociepłowni (w Gdańsku i Gdyni) przyłączono nowe budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną w wysokości 50 MWt.

Ciepło systemowe jest najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania. Stały wzrost liczby przyłączeń świadczy o coraz większej świadomości mieszkańców miast w kwestiach ekologii i rozwiązań technologicznych przyjaznych dla zdrowia i środowiska naturalnego. PGE Energia Ciepła, jako lider segmentu ciepłownictwo w Grupie PGE, stale inwestuje w rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych, staramy się także o włączanie źródeł OZE, dzięki czemu poprawiamy efektywność energetyczną systemów ciepłowniczych” – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła wytwarza ciepło w wysokosprawnej kogeneracji w 13 miastach Polski, z czego w 6 lokalizacjach posiada własną sieć dystrybucji ciepła. To między innymi Gorzów Wielkopolski (w 2022 r. przyłączono 35 nowych obiektów o mocy 6 MWt), PGE Toruń (w 2022 r. doprowadził ciepło do 45 budynków z rynku pierwotnego i wtórnego o mocy 7 MWt). Elektrociepłownia Zielona Góra przyłączyła kolejnych 36 budynków o zapotrzebowaniu na moc cieplną 10 MWt. Elektrociepłownia w Bydgoszczy, przyłączyła w 2022 r. do miejskiej sieci ciepłowniczej 76 obiektów o mocy 11 MW. Zgierz przyłączył 24 nowe lokalizacje (2 MWt).

PGE Energia Ciepła jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło m.in. dla: Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Rzeszowa, Lublina, Bydgoszczy, Kielc i Szczecina. Spółka obecna jest w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie.

rb

PKO TFI i Enea utworzą fundusz inwestujący w akcje spółek z sektora OZE
13 lutego 2023
Energa uzyskała pozwolenia na budowę nowej farmy PV
13 lutego 2023