Rusza nabór na wsparcie dla kogenerację w oparciu o biogaz komunalny

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) rozpoczął nabór wniosków w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł. Program jest skierowany do przedsiębiorców.

Wsparciem będzie objęta budowa nowych lub rozbudowa/modernizacja istniejącej instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystania pochodzącego z tego biogazu do wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji.

„Instalacja fermentacji bioodpadów komunalnych jest źródłem odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej. Pozwala na uzyskanie autonomii energetycznej zakładów gospodarowania odpadami, co prowadzi do ograniczenia kosztów ich funkcjonowania, a finalnie zmniejszenia opłat wnoszonych przez mieszkańców. Efektem skojarzonym jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Rosnące ceny energii to również rosnące ceny nawozów. W instalacjach fermentacji bioodpadów komunalnych może być wytwarzany bardzo dobry i tańszy zamiennik dla nawozów sztucznych” – powiedział Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Wielkość dotacji może wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, pod warunkiem że kwota dotacji nie przekroczy wysokości pożyczki udzielonej przez Fundusz, na samą inwestycję. Wysokość dotacji może zostać zmniejszona, jeżeli w instalacji przetwarzane będą odpady inne niż komunalne bioodpady zbierane selektywnie lub osady ściekowe. Dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100 proc.

„Proces fermentacji bioodpadów komunalnych zintegrowany z kompostowaniem masy pofermentacyjnej w pełni wykorzystuje potencjał bioodpadów. To proces recyklingu, którego wdrożenie jest warunkiem koniecznym osiągnięcia unijnych celów w tym zakresie. Selektywna zbiórka się rozwija, brakuje jednak niezbędnej infrastruktury. Intencją NFOŚiGW jest wsparcie budowy wystarczającej wobec potrzeb sieci instalacji recyklingu organicznego” – mówi Dominik Bąk, zastępca prezesa NFOŚiGW.

Wnioski można składać od 13 lutego 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. lub do wyczerpania środków.

rb

PGE Systemy testuje nowe rozwiązania dla klientów
13 lutego 2023
Prezes PERN: Rynek przygotował się do embarga na rosyjskie paliwa
13 lutego 2023