Chemiczny potentat też chce mieć małe reaktory jądrowe

Grupa CIECH, kontrolowana pośrednio przez miliardera Sebastiana Kulczyka i Orlen Synthos Green Energy zawarły 25 października br. porozumienie dotyczące analizy możliwości wspólnej budowy modułowych elektrowni jądrowych. Chemiczny koncern ma sześć zakładów produkcyjnych w Polsce, ale najbardziej prawdopodobne są lokalizacje w Inowrocławiu lub/i Janikowie.

Orlen Synthos Green Energy to powstałe na początku grudnia 2021 r. joint venture multienergetyczego championa Orlen i Synthos Green Energy S.A., które od dwóch lat rozwija wspólnie projekt małych modułowych elektrowni jądrowych, opartych o reaktory BWRX-300 opracowane przez GE Hitachi Nuclear Energy Americas LLC. W kwietniu br. OSGE, które ma wyłączność na tę technologię w Polsce wskazało wstępnie siedem lokalizacji, wraz z potencjalnymi partnerami: Stawy Manowskie (Synthos), Ostrołęka (Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen), Włocławek (Anwil z Grupy Orlen), Dąbrowa Górnicza (Arcelormitall), Kraków – Nowa Huta (Arcelormitall), Tarnobrzesko – Stalowowolska Specjalna Strefa Ekonomiczna (Agencja Rozwoju Przemysłu) oraz obszar warszawski (PGNiG Termika z Grupy Orlen), gdzie po wstępnej weryfikacji mogłyby stanąć modułowe elektrownie.

Okazuje się, że jest szansa na kolejne lokalizacje, i co równie ważne budowę elektrowni z udziałem partnera. Grupa CIECH, kontrolowana przez KI Chemistry s. à r. l. z Luksemburga, należące do miliardera Sebastiana Kulczyka i Orlen Synthos Green Energy zawarły 25 października br. porozumienie dotyczące analizy możliwości realizacji projektu budowy modułowych elektrowni jądrowych. Ponad dwa lata temu, dokładnie 9 września 2021 r. CIECH i Synthos Green Energy podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii SMR. Teraz gdy notowany na warszawskiej giełdzie CIECH jest po wezwaniu na akcje, pod pełną kontrolą KI Chemistry potwierdzono i pogłębiono współpracę, tym razem już z OSGE, czyli joint venture Orlenu i Synthos Green Energy.

CIECH jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, a w Polsce największym producentem soli warzonej i środków ochrony roślin oraz wiodącym wytwórcą pianek poliuretanowych. Chemiczna grupa ma osiem zakładów produkcyjnych, m.in. w Polsce (6), Niemczech i Rumunii. Największy jest segment to sodowy. Za produkcję sody w odpowiadają trzy spółki: CIECH Soda Polska S.A. (zakłady Janikowo i Inowrocław), CIECH Soda Deutschland GmbH & Co. KG (Stassfurt) i CIECH Soda Romania S.A. (Ramnicu Valcea). W procesie produkcyjnym sody największą część kosztu wytworzenia stanowi energia cieplna w postaci pary technologicznej – zakłady produkcyjne w Polsce i w Niemczech posiadają własne elektrociepłownie kogeneracyjne, spółka rumuńska kupuje ją od zewnętrznego dostawcy. Własne jednostki wykorzystują węgiel kamienny (zakłady w Inowrocławiu i Janikowie) oraz gaz ziemny (Stassfurt).

Porozumienie z OSGE reguluje zasady współpracy przy weryfikacji możliwości budowy modułowych elektrowni jądrowych na wybranych nieruchomościach będących w dyspozycji CIECH. Jako, że OSGE wyłącznym prawem do dysponowania technologią BWRX-300 na terytorium Polski, to zapewne będą analizowane przede wszystkim dwie podstawowe lokalizacje, w: Inowrocławiu (Soda Mątwy, produkująca sodę) i Janikowie (Janikosoda, czyli warzelnia soli, gdzie powstaje popularna „Sól Kujawska”).

W Polsce chemiczna grupa działa w trzech innych segmentach: CIECH Sarzyna (dawniej ZCH Organika-Sarzyna), produkująca środki ochrony rośli ma zakład w Sarzynie, CIECH Pianki (poprzednio ZAMECH) wytwarzającą  pianki poliuretanowe zakładzie w Bydgoszczy, a CIECH Vitrosilikon krzemiany sodu i potasu w fabrykach w Iłowej i Żarach.

Gdy analiza przydatności potwierdzi, że określone lokalizacje mogą być potencjalnie wykorzystane do budowy reaktorów, CIECH i OSGE mają prowadzić w dobrej wierze, rozmowy ukierunkowane na zawarcie wiążącej umowy o współpracy do końca I półrocza 2024 roku. Jak podaje CIECH, współpraca z OSGE wpisuje się w ogłoszoną w maju ub.r. strategię na lata 2022-2024, przewidującą m.in. wycofanie węgla, jako surowca do produkcji energii do 2033 r. To pośrednio wyznacza horyzont, kiedy pracę mógłby rozpocząć BWRX-300 należący do joint venture CIECH-u i OSGE.  

Małe modułowe reaktory lekkowrzące BWRX-300, opracowane przez GE Hitachi Nuclear Energy mogą wyprodukować do 2,4 TWh energii elektrycznej rocznie, co pokrywa z nadwyżką zapotrzebowanie dużego energochłonnego zakładu przemysłowego lub miasta liczącego 100-150 tys. mieszkańców oraz ciepła (pary z chłodzenia), które może być wykorzystane w instalacjach przemysłowych i do celów komunalnych. W przypadku CIECH-u, który sprzedaje energię produkowaną w swoich elektrociepłowniach, wykorzystując głównie ciepło (parę) to idealne rozwiązanie.

Podpisane porozumienie przewiduje uzgodnienie i negocjacje warunków współpracy w trakcie przygotowania i realizacji inwestycji obejmującej projekt reaktora SMR, a także wypracowanie docelowego modelu biznesowego współpracy w przypadku podjęcia decyzji o realizacji inwestycji. OSGE ocenia koszt budowy reaktora BWRX-300 na ok. 1,5 mld euro. Współpraca da możliwości rozłożenia ryzyka i podziału kosztów budowy elektrowni pomiędzy partnerów.

redakcja@cleanerenergy.pl

Atomowe konsorcjum szuka lokalnych dostawców na Pomorzu
25 października 2023
Gigantyczne nakłady na zieloną transformację ciepłownictwa w Grupie PGE
26 października 2023