Synchronizacja z KSE nowego bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli

EC Stalowa Wola. Źródło: Tauron Polska Energia

W Elektrociepłowni Stalowa Wola przeprowadzono pierwszą synchronizację turbozespołu gazowego nowego bloku parowo-gazowego z Krajową Siecią Elektroenergetyczną.

Blok gazowo-parowy w Stalowej Woli zapewni 400 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców miasta. Jest więc ważną inwestycją zarówno pod względem bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, jak i dla lokalnej społeczności, która otrzyma niskoemisyjne źródło ciepła Stalowa Wola dzięki tej inwestycji pozostanie istotnym miejscem na mapie energetycznej Polski – mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

Synchronizacja turbozespołu gazowego kończy etap realizacji inwestycji potwierdzając możliwość produkcji energii elektrycznej z udziałem turbiny gazowej. Zsynchronizowanie turbiny umożliwia produkcję pary w kotle odzyskowym, która finalnie posłuży do zasilenia turbozespołu parowego.

Inwestycja w Stalowej Woli ważna jest dla PGNiG m.in. dlatego, że paliwo, którym będzie zasilana elektrociepłownia to gaz ziemny. Jako kluczowy dostawca gazu ziemnego w Polsce jesteśmy zainteresowani rozwojem inwestycji w tym obszarze – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Powstający w Stalowej Woli blok gazowo-parowy to nowoczesna jednostka o mocy około 450 MWe. Blok będzie pracował w kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

W kotłowni zainstalowane są 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych. Przekazanie instalacji do eksploatacji ma nastąpić w II kwartale 2020 roku.

Resort klimatu rozczarowany stanowiskiem Komisji Europejskiej
4 marca 2020
Tauron zakończył testy na utratę wartości aktywów
5 marca 2020