Gminy mogą dostać pieniądze na remont mieszkań i docieplenie budynków

Nowa ustawa mieszkaniowa da samorządom czy TBS-om większe możliwości wyremontowania starych budynków komunalnych. Pozwala ona bowiem na połączenie dofinansowania z Funduszu Dopłat ze wsparciem z Funduszu Termomodernizacji i Remontów – ocenia Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Będzie można otrzymać pieniądze np. na remont mieszkań i jednocześnie na docieplenie budynku komunalnego.

Wśród największych zmian w tzw. pakiecie mieszkaniowym, które wymienia BGK, jest radykalne zwiększenie kwot dofinansowania dla gmin z Funduszu Dopłat. W przypadku budownictwa na wynajem wsparcie wzrośnie z 20 proc. nawet do 35 proc kosztów inwestycji. W przypadku nowych budynków komunalnych dotąd wsparcie wynosiło między 35 a 45 proc. Teraz wzrośnie do aż 80 proc. Gminy dostaną pieniądze na remont pustostanów. Będą mogły otrzymać dofinansowanie aż 80 proc. kosztów modernizacji budynków, które ze względu na zły stan techniczny nie są zamieszkane.

„Zmiany zawarte w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że Polacy będą krócej czekać na mieszkania w towarzystwach budownictwa społecznego i w zasobach gminnych” – mówi Michał Baj, dyrektor zarządzający pionem programów mieszkaniowych w BGK.

Gminy dostaną pieniądze na wkład własny co oznacza, że nie będą musiały przeznaczać środków z własnej kasy i czekać na ich zwrot. Najemcy, nowo wybudowanych mieszkań społecznych w programie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego, z czasem będą mogli zostać właścicielami mieszkań.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Katowice wydadzą 34 mln zł na termomodernizację
16 grudnia 2020
Trzy projekty wiatrowe OX2 wygrały aukcję OZE
16 grudnia 2020