Nowy blok w Jaworznie nie wytwarza odpadów paleniskowych

Jaworzno 910. Źródło: Tauron

Popioły lotne, żużle i gips – wytwarzane w instalacji spalania bloku o mocy 910 MW w Jaworznie – są traktowane jako produkty uboczne i ponownie wykorzystywane – zapewnia Tauron.

„Blok 910 MW działa w zgodzie z koncepcją gospodarki obiegu zamkniętego, w której wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Zamknięta pętla procesów, w której powstające odpady traktowane są jako surowce w innych gałęziach gospodarki to dla nas już teraźniejszość” – mówi Adam Kampa, prezes Nowe Jaworzno Grupa Tauron.

Jak informuje Tauron, uboczne produkty spalania powstające w Grupie, są w całości wprowadzane na rynek jako surowiec do wykorzystania.

Popioły, żużle i gips powstające w procesie spalania paliw mogą być wytwarzane jako produkty uboczne do dalszego wykorzystania, a nie jako odpady, co oznacza, że nie ma potrzeby ich składowania. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko ze względu środowiskowego, ale również ekonomicznego – dodaje Kampa.

Wszystkie te produkty mogą być wykorzystywane w górnictwie, budownictwie i drogownictwie w sposób bezpośredni, czyli bez konieczności ich dodatkowego przetworzenia. Operatorem w sprzedaży i zagospodarowania wszystkich ubocznych produktów spalania jest spółka Bioeko z Grupy Taurona.

KGHM stawia na rozwiązania SAP dla optymalizacji zakupów
11 marca 2021
W Europie Północno-Wschodniej rośnie konsumpcja energii
11 marca 2021