Agencja Fitch pozytywnie oceniła plan przejęcia Lotosu i PGNiG przez PKN Orlen

Agencja ratingowa Fitch Ratings pozytywnie oceniła strukturę przejęcia PGNiG i Lotos przez PKN Orlen, potwierdzoną z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Jak ocenia płocki koncern, realizacja transakcji w formie bezgotówkowej daje bardzo duże prawdopodobieństwo podniesienia w przyszłości ratingu nowego, zintegrowanego koncernu.

„Realizujemy zgodnie z planem nasze strategiczne cele. Jesteśmy coraz bliżej finalizacji procesu przejęcia Grupy Lotos i PGNiG. Łącząc nasze potencjały, konsekwentnie będziemy zwiększać skalę działania, utrzymując przy tym wskaźniki finansowe na bezpiecznym poziomie. Potwierdzona struktura transakcji zapewni płynność nowej Grupy, co umożliwi skuteczną kontynuację dotychczasowych projektów oraz inwestowanie w kolejne perspektywiczne obszary. Nasze działania pozytywnie oceniają analitycy. Agencja ratingowa Fitch Ratings opiera swoją ocenę na rzeczowej analizie danych oraz planów PKN Orlen, by zbudować silny, zintegrowany koncern multienergetyczny o globalnym znaczeniu” – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

W swojej opinii Fitch Ratings ocenia, że koncern multienergetyczny, który będzie tworzyć PKN Orlen, Energa, a potem także PGNiG i Lotos, mocniej zaangażuje się w inwestycje w stabilnym obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki. Wygenerowane w ten sposób środki wspierać będą programy rozwojowe i transformacyjne prowadzone przez połączony koncern.

W wyniku połączenia, powstanie Grupa o łącznych rocznych przychodach ze zdywersyfikowanych źródeł na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł. To oznacza, że pod względem kapitalizacji i osiąganych wyników finansowych silny polski koncern multienergetyczny będzie dorównywał, a nawet przewyższy potencjał europejskich konkurentów.

Elektrownia Bełchatów wróciła do pracy
18 maja 2021
ML System zamknął kwartał stratą i wyższymi przychodami
19 maja 2021