Ustawa regulująca Fundusz Modernizacyjny przeszła przez parlament

Nowe przepisy, dotyczące tzw. Funduszu Modernizacyjnego, nad którymi prace zakończył właśnie parlament, mają stanowić jeden z elementów systemu finansowania transformacji klimatycznej w Polsce. Posłowie odrzucili zaproponowane przez Senat poprawki do ustawy. Teraz ustawa zostanie przekazana do podpisu Prezydenta RP.

Zadaniem Funduszu Modernizacyjnego ma być wspieranie modernizacji systemu energetycznego oraz poprawa efektywności energetycznej krajów Unii Europejskiej, w których PKB per capita jest niższe niż 60 proc. średniej dla UE (punktem odniesienia jest 2013 r.). Fundusz ma zacząć funkcjonować od połowy 2021 roku, a środki mają pochodzić ze sprzedaży przez Komisję Europejską uprawnień do emisji. Polska będzie jego największym beneficjentem –  prognozowana (zależna od cen uprawnień do emisji) pula środków dla naszego kraju przewiduje kwotę co najmniej 20 mld zł w okresie 2021-2030.

„Dzięki realizacji inwestycji przy wsparciu Funduszu mamy szansę na przyspieszenie modernizacji sektora energetycznego. Dotyczy to m.in. ciepłownictwa, które wymaga znaczących nakładów finansowych. Realizacja tych inwestycji przyczyni się do osiągnięcia przez Polskę zobowiązań wynikających z polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej” – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Zarządzanie Funduszem Modernizacyjnym ma być realizowane poprzez tzw. Krajowy system wdrażania Funduszu Modernizacyjnego. Na szczeblu krajowym za zarządzanie Funduszem Modernizacyjnym odpowiedzialny będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Czytaj także: NFOŚiGW zapowiada pierwsze nabory z Funduszu Modernizacyjnego

Dofinasowanie inwestycji ze środków Funduszu Modernizacyjnego będzie się odbywało w ramach programów priorytetowych. Każdy taki program będzie zatwierdzany przez ministra klimatu i środowiska, przed przekazaniem do Europejskiego Banku Inwestycyjnego lub komitetu inwestycyjnego, ustanowionego na mocy dyrektywy EU ETS.

Zgodnie z dyrektywą Fundusz Modernizacyjny będzie wspierał inwestycje przede wszystkim w odnawialne źródła energii; ciepłownictwo; magazynowanie energii i modernizację sieci energetycznych, w tym rurociągów należących do systemów ciepłowniczych, sieci elektroenergetyczne oraz transformację regionów uzależnionych od stałych paliw kopalnych.

rb

Prezes Tauronu: Chcemy przyspieszyć zielony zwrot, ale do tego trzeba przekazać aktywa węglowe
21 maja 2021
PAIH i PSPA będą współpracować nad rozwojem elektromobilności
21 maja 2021