Nowe podmioty dołączyły do 3W czyli inicjatywy BGK

Źródło: BGK

Aqua Institute, Biocent, Filati, nanoEMI, SBB Energy i Sygnis podpisały listy intencyjne z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) o udziale w inicjatywie 3W. Tych 6 kolejnych firm będzie realizować projekty związane z trzema zasobami przyszłości, czyli Woda – Wodór – Węgiel. Dołączyły one do 20 podmiotów, które już wcześniej zadeklarowały współpracę z BGK w inicjatywie 3W.

„Po roku od powołania inicjatywy 3W wciąż stawiamy na współpracę z biznesem. Odważni przedsiębiorcy są jedną z podstaw naszej wizji zrównoważonej i konkurencyjnej gospodarki. Ich wiedza i doświadczenie wpływają na szybki rozwój sektora 3W, a w przyszłości na pewno pozwolą zrealizować szereg ciekawych projektów” – powiedział Adam Żelezik, dyrektor Biura Inicjatyw Strategicznych w BGK.

Biocent tworzy i rozwija technologie, które pozwalają na oczyszczanie i zagospodarowanie ścieków gospodarczych oraz wód opadowych. Firma stworzyła innowacyjny filtr cząstek ropopochodnych dzięki metodzie druku 3D. To dziewiąta organizacja związana z wodą w inicjatywie 3W.

SBB Energy, związane z wodorem, prowadzi działalność w sektorach energetyki i przemysłu. W ostatnich latach firma rozwinęła kompetencje w obszarze energetyki odnawialnej, w szczególności w układach, które produkują, magazynują i wykorzystują zielony wodór.

Aqua Institute skupia się na wodzie i wodorze. Spółka prowadzi prace nad innowacjami produktowymi, które dotyczą zbiorników do gromadzenia i przechowywania wodoru, a także szuka rozwiązań technologicznych z zakresu inżynierii wodnej.

NanoEMI – kolejny sygnatariusz listu intencyjnego – to spółka z branży deep-tech, która zajmuje się produkcją nanomateriałów 2D. Firma produkuje płatki grafenowe i oparte o nie zaawansowane kompozyty.

Do 3W dołącza też Sygnis – spółka, która ma szeroki wachlarz biznesowych działań – od biotechnologii, przez energetykę, aż po nanotechnologie. Zajmuje się także drukiem 3D i wykorzystuje do tego nanomateriały węglowe.

Firma Filati, która jest z branży włókienniczej, produkuje funkcjonalną, termoaktywną odzież sportową i outdoorową z wykorzystaniem nanotechnologii i materiałów opartych o węgiel.

Z analiz Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że trzy zasoby: woda, wodór, węgiel, w istotny sposób wpłyną na rozwój innowacyjnych technologii. Woda jest niezbędna w przemyśle i energetyce, a umiejętne nią gospodarowanie pomoże budować kapitał technologiczny. W Polsce na jednego mieszkańca przypada średnio 1 600 m.sześc. wody – trzy razy mniej niż średnio w Europie, dlatego musimy zadbać o retencję i systemy melioracyjne. Jak podkreśla bank, bardzo ważne, aby w sytuacji zmieniającego się gwałtownie klimatu.

rb

Przepływ gazu przez polski system spadł w II kwartale o 61 proc.
3 października 2022
Rząd przygotowuje rozwiązanie legislacyjne na poziomie UE o uregulowaniu cen gazu
3 października 2022