PSE podsumowuje pierwszy dzień działania SIDC

W pierwszym dniu funkcjonowania SIDC wolumen wymiany międzysystemowej na granicach Polski wyniósł 2 173 MWh w kierunku eksportowym i 494 MWh w kierunku importowym – poinformowały PSE.

Polska, po 2 latach przygotowań, została włączona 19 listopada do europejskiego mechanizmu jednolitego łączenia rynków dnia bieżącego (Single Intra-Day Coupling – SIDC/XBID), realizowanego z wykorzystaniem platformy XBID.

„Mechanizm SIDC jest oparty na zasadzie handlu ciągłego i alokacji typu implicite. Uczestnicy rynku dokonują transakcji kupna i sprzedaży energii elektrycznej do 1 godziny przed okresem jej fizycznej dostawy, wykorzystując zarówno oferty dostępne w kraju, jak i spoza systemu polskiego. Możliwość skorygowania pozycji handlowej z krótkim wyprzedzeniem czasowym ma szczególne znaczenie dla podmiotów zarządzających portfelami charakteryzującymi się dużą zmiennością zapotrzebowania i generacji, np. OZE. Korzystanie z ofert zza granicy jest możliwe dzięki międzysystemowym zdolnościom przesyłowym, których udostępnianie dla realizacji transakcji handlowych odbywa się w tle zawieranych transakcji” – czytamy w informacji PSE.

Jak podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, dołączenie Polski do SIDC było wyzwaniem wymagającym m.in. gruntownego przebudowania lub wymiany części systemów informatycznych wykorzystywanych do obsługi procesów rynkowych. Czytaj więcej: TGE uruchomiła paneuropejski Rynek Dnia Bieżącego energii elektrycznej

rb

PERN wybrał wykonawcę nowych zbiorników
21 listopada 2019
PSPA z pomysłem na rozwój elektromobilności w Polsce
Jedna aplikacja dla elektrycznych pojazdów na wynajem
21 listopada 2019