BGK wprowadza zmiany do oferty gwarancji z programu COSME

Źródło: BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wprowadził zmiany do oferty gwarancji z programu COSME – podał bank. Nowe zasady obowiązują z datą wsteczną i obejmują umowy kredytowe zawierane od 6 kwietnia do 31 grudnia 2020 r.

Polepszone parametry gwarancji spłaty kredytów dotyczą finansowania działalności bieżącej i są uzupełnieniem oferty BGK dla sektora MŚP na czas COVID-19.

„Cieszymy się, że możemy dać polskim firmom kolejne ułatwienie w dostępie do finansowania na prowadzenie działalności w tak trudnym okresie. Zmiany, które wypracowaliśmy wraz z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym, oznaczają, że polski przedsiębiorca ma dostęp do tańszych gwarancji i na lepszych warunkach. To rozwiązanie dla firm MŚP z każdej branży, bez obciążania limitu pomocy de minimis” – powiedział, cytowany w komunikacie Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.

Zmiany obejmują:

*    obniżenie prowizji za gwarancję z 1 proc. do 0,7 proc.,

*    wydłużenie okresu obowiązywania gwarancji z 27 do 39 miesięcy,

*    wydłużenie okresu odnawiania spłaty kredytu z 5 do 9 lat.

„W związku ze zmianami przedsiębiorca nie musi podejmować żadnych działań. Natomiast banki kredytujące są zobowiązane do zwrotu części kosztu poniesionego przez przedsiębiorcę ze względu na obniżenie stawki prowizyjnej za udzielenie gwarancji” – podkreślono.

Niniejsze finansowanie jest możliwe dzięki gwarancji, która została udzielona z programu COSME oraz Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFSI) ustanowionego na mocy Planu Inwestycyjnego dla Europy. EFSI ma na celu wspieranie finansowania i wdrażania inwestycji produkcyjnych w Unii Europejskiej oraz zapewnienie lepszego dostępu do finansowania.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

(ISBnews)

We wrześniu zmiana nastrojów na rynku węgla
9 października 2020
Erbud z kolejną umową na budowę farmy wiatrowej
9 października 2020