Co czwarty Polak, deklarujący chęć kupienia auta w najbliższym czasie, rozważa kupno „elektryka”

Co piąty ankietowany (20 proc.) deklaruje chęć zakupu samochodu w ciągu najbliższych 3 miesięcy, z czego 26 proc. spośród nich chce kupić auto elektryczne – wynika z badania „Indeks rynku moto VWFS”, przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services. Większość badanych deklaruje chęć zakupu auta z drugiej ręki (61 proc.), tj. o 6 pkt proc. więcej, niż w letnich miesiącach. Kupnem nowego pojazdu w IV kwartale 2021 r. jest zainteresowanych 39 proc. ankietowanych, co jest najniższym wynikiem od początku roku.

„W badaniu zapytano także o zakup samochodów elektrycznych. Aż co czwarta (26 proc.) osoba deklarująca chęć nabycia auta w bieżącym kwartale rozważa któryś z modeli elektrycznych. Co wpłynęło na taką decyzję? Dla niemal połowy (49 proc.) ankietowanych kluczowa jest możliwość skorzystania z dofinansowania i ulg przy zakupie, a także niższe koszty eksploatacji e-samochodu (31 proc.). Co dziesiąta osoba wskazała na dbałość o ekologię, a najmniej motywujące do takiego zakupu (7 proc.) są przywileje dla użytkowników e-aut (bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami)” – czytamy w komunikacie.

W badaniu „Indeks rynku moto VWFS” zapytano także o budżet przeznaczony na auto. W porównaniu do poprzednich okresów jest on coraz niższy. Obecnie samochodem w cenie do 50 tys. zł zainteresowanych jest 60 proc. badanych (wiosną br. do grupy o najniższych możliwościach finansowych należało 55 proc.). Pojazdu wartego od 50 tys. do 100 tys. zł będzie szukało 30 proc., również więcej niż dotychczas (28 proc.). Powyżej 100 tys. zdecyduje się zapłacić za auto zaledwie co dziesiąty ankietowany (pół roku wcześniej – 17 proc.).

„Fakt, że coraz większa grupa osób szukających pojazdu wybiera używany i w stosunkowo niskiej cenie znajduje odbicie w preferencjach badanych co do sposobu finansowania zakupu. W pandemicznej rzeczywistości gotówka wydaje się klientom najłatwiejszą do zarządzania i utrzymania kontroli metodą finansowania. Wydawanie własnych, nie rozłożonych na raty środków, jest jednak bardziej odczuwalne, stąd tendencja do obniżania kwoty przygotowanej na zakup auta. Aż 76 proc. badanych deklaruje, że za transakcję zapłaci gotówką. W ciągu pół roku jest to znaczący wzrost, o 14 proc.. Wśród pozostałych 23 proc. wybrałoby różne formy kredytów lub leasingu konsumenckiego (wiosną – 35 proc.)” – czytamy także.

Badanie „Indeks rynku moto VWFS” przeprowadzono na zlecenie Volkswagen Financial Services na reprezentatywnej grupie Polaków w październiku br.

Na podst. ISBnews

Koreańczycy przedstawią Polsce ofertę reaktorów jądrowych na początku przyszłego roku
28 października 2021
Cena ropy Brent najniższa od dwóch tygodni
28 października 2021