Firmy i samorządy mają jeszcze tydzień na działanie aby skorzystać z zamrożonej ceny energii

Do 30 listopada tego roku jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej mogą złożyć oświadczenie do sprzedawcy energii, aby skorzystać z zakupu energii elektrycznej po 785 zł/MWh.

Możliwość zastosowania wspomnianej ceny została wprowadzona w ustawie z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Ustawa określa również maksymalną cenę energii elektrycznej 693 zł/MWh, dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej:

  • 2 MWh (wszystkie gospodarstwa domowe),
  • 2,6 MWh (osoby niepełnosprawne),
  • 3 MWh (osoby z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy).

Jedynie ci, którzy chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach 2,6 MWh lub 3 MWh, muszą złożyć do swojego sprzedawcy oświadczenia do 30 czerwca 2023 r.  Gospodarstwa domowe do momentu przekroczenia wskazanych limitów zużycie energii elektrycznej będą płacić za prąd cenę z 2022 r.

Resort klimatu i środowiska przypomina, że do 30 listopada 2022 r. podmioty wrażliwe mogą składać również wnioski o dodatki na zakup opału. Wśród podmiotów wrażliwych wylicza się: szpitale, szkoły i przedszkola, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki kultury, placówki opiekuńcze, itp. Mogą one ubiegać się o dodatek na zakup m.in. węgla, brykietu i peletu węglowego oraz peletu drzewnego, drewna kawałkowego i innych rodzajów biomasy, gazu skroplonego LNG lub oleju opałowego.

rb

Wyniki PGE zgodne z wcześniejszymi szacunkami
23 listopada 2022
Spadła produkcja gazu ziemnego
Rząd rozpatruje różne warianty dla cen gazu. Decyzja na koniec tygodnia
23 listopada 2022