Za półtora roku poznamy partnera dla inwestycji w energię atomową

Polska powinna wybrać technologię i partnera do budowy elektrowni jądrowej pod koniec 2021 r. – poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

„Będziemy starali się doprowadzić do wyboru technologii i partnera pod koniec 2021 roku” – powiedział Naimski podczas telekonferencji.

Zapytany o rozmowy z dostawcami technologii z różnych państw odpowiedział, że „mogą być różne opcje” i są one rozważane.

Naimski podpisał strategiczną umowę o polsko-amerykańskiej współpracy w celu rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej. Umowa powinna wejść w życie „w krótkim terminie” – uważa minister.

„Ta umowa to podstawa do sformalizowania współpracy i podstawa do przedstawienia przez amerykańskiego partnera propozycji oferty i uczestnictwa amerykańskich firm w tym przedsięwzięciu” – powiedział Naimski podczas telekonferencji towarzyszącej podpisaniu umowy.

Podkreślił, że umowa została notyfikowana w Euratom i zaakceptowana bez zastrzeżeń.

Wyjaśnił, że w wyniku podpisania umowy powstanie komitet sterujący, który będzie monitorował postęp prac. Równocześnie podjęto kroki na rzecz przekształcenia obecnej spółki PGE EJ1, która ma w początkowym okresie być w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. Czytaj więcej: PGE sprzedaje PGE EJ1. Spółka prowadzi nadal prace nad raportem środowiskowym i lokalizacyjnym dla elektrowni.

„To są prace, które muszą być zakończone w perspektywie najbliższego roku. I będą zakończone” – wskazał minister.

„Przewidujemy w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej udział partnera zarówno kapitałowy, jak i praktyczny, także w postaci objęcia udziałów w spółce joint venture, ale to jest przedmiotem rozważań przez te najbliższe 18 miesięcy” – dodał minister.

Polska zakłada, że partner będzie zaangażowany także w fazie eksploatacyjnej elektrowni.

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport zawierający rezultaty prac przygotowawczych i projektowych wykonanych przez czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej oraz propozycję struktury finansowania programu. Raport będzie podstawą dla długofalowego zaangażowania USA, a dla rządu Polski do podjęcia decyzji o wyborze partnera przy realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

W perspektywie wieloletniej, umowa definiuje obszary współpracy zarówno w ramach wsparcia zaangażowanych podmiotów gospodarczych, jak i działań na poziomie rządowym – poczynając od regulacji, badań, szkolenia kadr, poprzez rozwój łańcuchów dostaw, kampanie mające na celu wzrost świadomości społecznej, aż po współpracę przy projektach w energetyce jądrowej w Europie.

Wcześniej w tym tygodniu umowę podpisał sekretarz energii Stanów Zjednoczonych. Czytaj więcej: USA zajmą się rozwojem polskiej energetyki jądrowej

Jak wyjaśnił Naimski, po podpisaniu umowy zostanie ona przekazana Radzie Ministrów do zatwierdzenia, następnie strony wymienią się notami informującymi o jej zatwierdzeniu. Umowa wejdzie w życie w dniu przekazania drugiej notyfikacji.

„Oczekujemy wejścia jej w życie w bardzo krótkim terminie” – powiedział.

(ISBnews)

Fitch pozytywnie oceniła nową strategię PGE
22 października 2020
BGK zwiększył udział w Funduszu Trójmorza o 250 mln, do 750 mln euro
22 października 2020