Przepychanki między Tauronem i Rafako w sprawie Jaworzna 910

Jaworzno blok 910. Źródło: Tauron Polska Energia

Tauron Polska Energia poinformował, że Rafako wstrzymało prace naprawcze bloku 910 w Jaworznie i z tego powodu zlecił zastępcze wykonawstwo. Rafako natomiast zaprzeczyło tej informacji, komunikując, że naprawa jest kontynuowana.

„Po zaprzestaniu realizacji prac naprawczych przez Rafako, Tauron zlecił wykonawstwo zastępcze, by dotrzymanie terminu ponownego uruchomienia bloku było możliwe. Do tej pory zrealizowane zostało już około 80 procent prac koniecznych, by uruchomić blok. Prace realizowane są w oparciu o technologię naprawy zaakceptowaną przez UDT i mają na celu przywrócenie powierzchni rur leja kotła do jak najlepszego stanu. Są to działania zapobiegawcze, których celem jest uniknięcie ewentualnej awarii w przyszłości” – poinformował Tauron.

Rafako zaprzeczyło tej informacji, komunikując, że taka sytuacja nie miała miejsca, a prace naprawcze są nadal prowadzone.

„W związku z podaniem do wiadomości publicznej przez Tauron Polska Energia informacji o rzekomym zaprzestaniu przez Rafako prac naprawczych bloku w Jaworznie i wdrożeniu przez TPE wykonawstwa zastępczego, informujemy, że taka sytuacja nie ma miejsca, a twierdzenia TPE są nie tylko niezgodne ze stanem faktycznym, ale także pozbawione podstaw prawnych. Pracownicy Rafako są cały czas obecni na bloku, a Rafako nie zaprzestało wykonywania prac naprawczych” – napisał zarząd Rafako w oświadczeniu. Naprawa leja prowadzona jest zgodnie z ustaleniami z Urzędem Dozoru Technicznego, a Rafako wykonuje swoje zobowiązania kontraktowe” – poinformowało Rafako.

Koncern energetyczny nazwał działania Rafako, jako „prowadzoną od dłuższego czasu narrację szantażu biznesowego”, a powodem jest „wymuszenie na Tauronie odstąpienia od realizacji kontraktu, a w konsekwencji rezygnację z dotyczących inwestycji gwarancji bankowych na kwotę 600 mln zł”.

W ocenie Rafako, odpowiedzialność za tę sytuację ponowi Tauron (TPE), bowiem „nie zaistniały żadne podstawy prawne, ani faktyczne, dla wdrożenia przez TPE wykonawstwa zastępczego, co de facto nie nastąpiło”

„Trzeba wskazać także na faktyczną sytuację: blok jest eksploatowany przez E003B7 – spółkę celową Rafako na zlecenie Nowe Jaworzno Grupa Tauron, więc trudno sobie wyobrazić, aby jakakolwiek osoba trzecia mogła go naprawiać, nie posiadając wiedzy i technologii, ale także dostępu do bloku. Potwierdza to fakt, że w rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca” –czytamy w komunikacie Rafako.

Tauron ocenił, że jest Rafako kieruje się „partykularnym i egoistycznym interesem tej spółki”, a sam koncern energetyczny nie zamierza „wpisywać się w niezrozumiałą grę polityczno-biznesową prowadzoną przez Rafako”.

rb

PKN Orlen zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w sprawie przejęcia PGNiG
26 sierpnia 2022
Grupa PZU: wysoki wzrost i zysk mimo trudnych wyzwań
26 sierpnia 2022