Trwają prace nad projektem blokującym wzrost cen energii dla szkół, przedszkoli i szpitali

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) przygotowuje projekt regulacji, zakładającej blokowanie cen energii do pewnego pułapu także dla takich placówek, jak szpitale, szkoły czy przedszkola – poinformował szef tego resortu Waldemar Buda. MRiT pracuje nad tym projektem wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

„Podmioty szczególnie wrażliwe, takie jak szpitale, szkoły, które używają również energię elektryczną, […] dla nich będzie dedykowane rozwiązanie, bo nie mogliśmy [wobec nich] zastosować limitu do 2kWh [rocznego zużycia] bo to byłoby nieadekwatne” – powiedział Buda w telewizji wPolsce.pl.

Wyjaśnił, że w przypadku tych podmiotów, przygotowywana regulacja zakłada utrzymanie ceny gwarantowanej „do pewnego poziomu zużycia dotychczasowego”.

Projekt ma zostać przedstawiony za kilka, kilkanaście dni.

„Trzeba dopracować to rozwiązania, ale pamiętajmy że w większości będą to podmioty samorządowe i one otrzymają taką pomoc” – podkreślił minister.

Pytany o docelowy zakres wsparcia, Buda powiedział: „To, co dedukujemy klientom indywidualnym to już jest 30 mld zł plus klienci wrażliwi – prawdopodobnie kilkanaście miliardów. Musimy pamiętać, że gdzieś granice tej pomocy są, a jeżeli mówimy o rozszerzeniu tego programu, musimy działać bardzo ostrożnie”. 

W ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie ceny gwarantowanej dla zużycia energii do poziomu 2 tys. KWh rocznie dla wszystkich gospodarstw oraz dodatkowy rabat na poziomie 10 proc. za ograniczenie zużycia o 10 proc. r/r. W przypadku rodzin z osobą niepełnosprawną, rodzin wielodzietnych oraz rodzin rolniczych cena gwarantowana ma obowiązywać do poziomu zużycia 2,6 tys. KWh rocznie.

(ISBnews)

W Radzikowicach uruchomiono pierwszą w Europie gigafabrykę materiałów akumulatorowych
21 września 2022
PGE zamierza sprowadzać miesięcznie 1,1 mln ton węgla kamiennego
21 września 2022